Władze monetarne karcą rząd za zadłużanie

JKW
opublikowano: 04-11-2009, 00:00

Przyszłoroczny budżet może doprowadzić dług do niebezpiecznych

Przyszłoroczny budżet może doprowadzić dług do niebezpiecznych

poziomów — ostrzega RPP.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) jest zaniepokojona sytuacją fiskalną. Władza monetarna w opinii o budżecie na 2010 r. wypomina rządowi, że dopuszcza do przesadnego zadłużenia państwa. Rada rozumie, że w czasie kryzysu deficyt finansów publicznych rośnie, jednak planowane 7 proc. w relacji do PKB to zbyt mocne poluzowanie fiskalnej śruby.

"Rozmiary, jakie osiągnie deficyt, są niepokojące. Skala wynika w głównej mierze z dokonanych w ostatnich latach obniżek obciążeń podatkowych, którym nie towarzyszyło ograniczenie wydatków" — uważa RPP.

Wysoki deficyt trzeba będzie sfinansować ściągając pieniądze z rynku.

"Bardzo wysoki poziom deficytu skutkować będzie narastaniem długu publicznego, stwarzając ryzyko przekraczania przez relację długu do PKB kolejnych progów ostrożnościowych" — ostrzega RPP.

Chodzi o progi 50 proc., 55 proc. i 60 proc., przekroczenie których wymusi na rządzie gwałtowne dociśnięcie polityki fiskalnej, co wyhamuje gospodarkę. RPP określa też plany prywatyzacyjne rządu jako "obarczone dużym ryzykiem" niepowodzenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu