Władzę również powinna wiązać solidność kupiecka

Roman Nowicki
27-03-2000, 00:00

Roman Nowicki: Władzę również powinna wiązać solidność kupiecka

ZAPOMNIANA DEFINICJA: Kupcem jest ten, kto kupuje towary celem dalszej odsprzedaży, albo sprzedaje towary, jakie nabył lub jakie ma nabyć, choćby dopiero po przerobieniu lub obrobieniu, a więc fabrykant, rzemieślnik, restaurator lub właściciel kawiarni — cytuje kodeks handlowy z 1934 r. Roman Nowicki. fot. Borys Skrzyński

Tradycyjna cecha przywołana w tytule stanowi fundament dobrych interesów, na którym większość małych i średnich firm buduje strategię swojego rozwoju i koncepcję marketingu. Opinia społeczna słusznie jest przekonana, że obowiązkiem przedsiębiorcy jest bycie solidnym. W życiu niestety zdarza się różnie. Zalewają nas firmy „krzak”, z góry nastawione na produkcję lub handel podróbkami, wyłudzanie pieniędzy, masowe przekręty i oszustwa podatkowe. Zjawisko to nie jest tylko polską specjalnością i nie dotyczy jedynie małych i średnich przedsiębiorstw.

OCZYWIŚCIE solidność kupiecka powinna wiązać nie tylko podmioty prowadzące działalność gospodarczą, ale wszystkie strony — w tym ustalające reguły gry rynkowej rząd i parlament. Jeżeli politycy deklarują, iż są tworzone dobre i stabilne warunki rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, jeżeli rząd w świetle jupiterów przyjmuje wieloletni program rozwoju tego sektora — to nie mogą jednocześnie podejmować decyzji radykalnie zwiększających koszty działalności gospodarczej.

PRZYKŁADY można by mnożyć, ale poprzestańmy na kilku najświeższych, wyjątkowo doskwierających przedsiębiorcom:

- Nie wolno już odliczać 22-procentowego VAT od paliwa do samochodów osobowych. W kilkuosobowych firmach samochody takie służą prawie wyłącznie uzyskiwaniu przychodu. Ta decyzja oznacza po prostu zwiększenie kosztów przedsiębiorstw o 22 proc. wartości zakupionych paliw.

- Umowy-zlecenia z emerytami obciążone zostały składką na ZUS, znacznie zwiększającą koszty pracy. Dotychczas małe i średnie przedsiębiorstwa wykorzystywały możliwość zawierania krótkotrwałych umów, np. z emerytowanymi księgowymi na przygotowanie bilansów. Dzisiaj już się to nie opłaca. Przepis ten nie przysparza również nowych miejsc pracy, bowiem dla wykonania sezonowej pracy nikt nie zatrudni na stałe np. młodego absolwenta.

- Nagle zabroniono odliczać VAT od usług hotelowych, rozliczanych w delegacjach. A przecież, aby uzyskać przychód — stale trzeba jeździć po surowce, przewozić towary, uczestniczyć w targach, szukać kontrahentów itp. I tak drogie usługi hotelarskie automatycznie zdrożały o 7 proc., co dla przedsiębiorstw, prowadzących interesy na terenie całego kraju, stanowi dodatkowy ciężar.

- Brak ustawowych regulacji, dotyczących wydawania pozwoleń na budowę i prowadzenie działalności handlowej przez hipermarkety, zniszczył — bez dania im szansy na podjęcie konkurencji — tysiące małych i średnich firm. Proceder ten systematycznie się rozwija. Wznoszone przez obcy kapitał wielkopowierzchniowe sklepy wycinają w pień wszystko, co działa w obszarze kilku kilometrów. Monopolistyczna pozycja pozwala im bezkarnie stosować gangsterskie metody płatności za dostarczony towar (zapłata odroczona nawet do 150 dni!), chociaż towar bywa sprzedawany już po kilku dniach od dostarczenia go do sklepu. Nagminne jest przy tym sztuczne wykazywanie przez hipermarkety strat — co powoduje, iż w ogóle nie płacą one podatków.

- Systematycznie przerzuca się ustawowo na barki przedsiębiorstw dużą część spraw socjalnych, na przykład koszty zwolnień lekarskich do 35 dni, itp.

WŁAŚNIE kupiecka niesolidność władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz brak długotrwałej, ustabilizowanej polityki podatkowej są głównymi przyczynami uciekania małych i średnich przedsiębiorstw do szarej strefy.

Roman Nowicki jest członkiem zarządu Warszawskiej Izby Samorządu Gospodarczego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Nowicki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Władzę również powinna wiązać solidność kupiecka