Właściciel Animeksu przejmuje w Rumunii

opublikowano: 28-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wywodząca się z USA grupa Smithfield, w Polsce kojarzona m.in. z markami Krakus i Morliny, umocni się w Europie dzięki zakupowi konkurenta.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak dużą firmę chce przejąć w Rumunii Smithfield

Spółka Smithfield Europe porozumiała się w sprawie akwizycji z Goodies Meat Production (GMP) — rumuńskim przetwórcą mięsa specjalizującym się w wyrobach gotowych dla sieci detalicznych pod ich markami własnymi (m.in. salami, szynka i bekon). Do sfinalizowania transakcji potrzeba jeszcze zgód regulacyjnych.

GMP ma fabrykę mogącą wyprodukować w ciągu roku około 20 tys. ton przetworów. Zatrudnia w niej 320 osób. Wywodzący się z USA Smithfield Foods ma 60 tys. pracowników w 11 krajach świata i od 2013 r. jest częścią grupy WH, chińskiego potentata na rynku wieprzowiny.

„Akwizycja GMP jest częścią strategicznego planu rozwoju Smithfield Europe. Połączone podmioty skorzystają z możliwości integracji pionowej w ramach grupy zakładów zlokalizowanych w Europie” — powiedział cytowany w komunikacie prasowym Luis Cerdan ze Smithfield Foods.

Smithfield jest obecny także w Polsce. W 1999 r. przejął Animex, cztery lata po jego debiucie na GPW. To producent znany m.in. z takich mięsnych marek jak Berlinki, Krakus i Morliny. W 13 lokalizacjach nad Wisłą zatrudnia ponad 10 tys. osób. W skład grupy wchodzi też spółka Agri Plus, zajmująca się produkcją pasz i hodowlą trzody chlewnej.

W 2021 r. przychody Smithfield Polska wzrosły z 46,1 do 51,5 mln zł, ale 2 mln zł zysku operacyjnego zamieniło się w 1,3 mln zł straty. Firma podkreśliła w sprawozdaniu za 2021 r., że Animex Foods — jej spółka zależna — ma znacząco zwiększyć produkcję w ciągu kolejnych lat.

W Rumunii od lat:
W Rumunii od lat:
Elit, spółka należąca od 2018 r. do Smithfielda, działa w Rumunii od kilkunastu i zatrudnia ponad 2 tys. osób. Teraz grupa zwiększy moce w tym kraju dzięki akwizycji.
materiały prasowe
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane