Własność czy wieczyste?

MCH
opublikowano: 01-04-2014, 00:00

Podejmując decyzję o zakupie mieszkania, często nie zastanawiamy się, czy grunt, na którym stoi budynek mieszkalny, stanowi odrębną własność, czy jest w użytkowaniu wieczystym.

Nie wpływa to bowiem na cenę metra kwadratowego lokalu mieszkalnego. Ma jednak znaczenie dla późniejszego właściciela lokalu przy daninach rocznych, ponieważ podatek od nieruchomości (w przypadku własności) jest niższy od opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste.

Właściciel lokalu mieszkalnego w budynku zobowiązany jest nie tylko do zapłaty corocznego podatku od nieruchomości, którego przedmiotem opodatkowania jest powierzchnia użytkowa lokalu, ale również proporcjonalnie podatku od nieruchomości, którego przedmiotem opodatkowania jest powierzchnia gruntu, na którym stoi budynek mieszkalny, ewentualnie proporcjonalnie opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntu.

Wysokość stawek podatku od nieruchomości określa rada gminy w drodze uchwały. Jednakże nie mogą przekroczyć wysokości corocznie określanej w obwieszczeniu Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych. Obecnie obowiązuje Obwieszczenie Ministra Finansów z 7 sierpnia 2013 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2014 r. (M.P. z dnia 9 września 2013 r.).

Gdy grunt, na którym stoi budynek mieszkalny, jest w użytkowaniu wieczystym, użytkownik ma obowiązek dokonywania corocznych opłat. Wysokość stawek procentowych opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego zależy od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana, i za nieruchomości gruntowe oddane na cele mieszkaniowe wynosi 1 proc. ceny. Niestety ta opłata roczna nie jest stała, a z zasady systematycznie rośnie (podlega aktualizacji nie częściej niż raz na trzy lata, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie).

MARCIN ZADROŻNY

aplikant adwokacki HILLS LTS

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MCH

Polecane