Własność czy wieczyste?

MCH
opublikowano: 01-04-2014, 00:00

Podejmując decyzję o zakupie mieszkania, często nie zastanawiamy się, czy grunt, na którym stoi budynek mieszkalny, stanowi odrębną własność, czy jest w użytkowaniu wieczystym.

Nie wpływa to bowiem na cenę metra kwadratowego lokalu mieszkalnego. Ma jednak znaczenie dla późniejszego właściciela lokalu przy daninach rocznych, ponieważ podatek od nieruchomości (w przypadku własności) jest niższy od opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste.

Właściciel lokalu mieszkalnego w budynku zobowiązany jest nie tylko do zapłaty corocznego podatku od nieruchomości, którego przedmiotem opodatkowania jest powierzchnia użytkowa lokalu, ale również proporcjonalnie podatku od nieruchomości, którego przedmiotem opodatkowania jest powierzchnia gruntu, na którym stoi budynek mieszkalny, ewentualnie proporcjonalnie opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntu.

Wysokość stawek podatku od nieruchomości określa rada gminy w drodze uchwały. Jednakże nie mogą przekroczyć wysokości corocznie określanej w obwieszczeniu Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych. Obecnie obowiązuje Obwieszczenie Ministra Finansów z 7 sierpnia 2013 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2014 r. (M.P. z dnia 9 września 2013 r.).

Gdy grunt, na którym stoi budynek mieszkalny, jest w użytkowaniu wieczystym, użytkownik ma obowiązek dokonywania corocznych opłat. Wysokość stawek procentowych opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego zależy od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana, i za nieruchomości gruntowe oddane na cele mieszkaniowe wynosi 1 proc. ceny. Niestety ta opłata roczna nie jest stała, a z zasady systematycznie rośnie (podlega aktualizacji nie częściej niż raz na trzy lata, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie).

MARCIN ZADROŻNY

aplikant adwokacki HILLS LTS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MCH

Polecane