Wlk. Brytania: bezrobocie spada, ale płace nie rosną satysfakcjonująco

opublikowano: 16-03-2016, 11:34

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii pozostaje na najniższym poziomie od dekady, rosną wynagrodzenia, a kondycja rynku pracy systematycznie się poprawia, wynika z danych zaprezentowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne (ONS).

W okresie trzech miesięcy do stycznia, wynagrodzenia z wyłączeniem bonusów wzrosły o 2,2 proc. To wynik lepszy niż oczekiwali ekonomiści, spodziewający się dynamiki na poziomie 2,1 proc. W samym czwartym kwartale 2015 r. zwiększyły się o 2 proc. 

Tymczasem bezrobocie zmniejszyło się o 28 tys. pozostawiając stopę bezrobocia na poziomie 5,1 proc., najniższym od początku 2006 r. 

Po raz kolejny najnowsze dane kwartalne pokazują kontynuację wysokiego poziomu zatrudnienia. Do pełni szczęście brakuje jednak istotnego wzrostu zarobków – ocenia Nick Palmer, statystyk ONS.

Świadzczenia dla bezrobotnych zmniejszyły się z kolei w lutym o 18 tys. do 716,7 tys. utrzymując się na najniższym poziomie od 1974 r. (2,1 proc.). Odczyt za styczeń został skorygowany ze spadku o 14,8 do 28,4 tys. 

Zaprezentowane dane stanowią ostrzeżenie dla Banku Anglii, który uzależnia decyzję o podwyżce stóp procentowych od satysfakcjonującego poziomu inflacji. Przy zbyt niskim poziomie wzrostu wynagrodzeń, ceny mogą zmieniać się bardzo nieznacznie. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane