Wlk. Brytania odnotowała najwolniejszy wzrost od sześciu lat

opublikowano: 11-02-2019, 16:17

Brytyjska gospodarka nie może zaliczyć minionego roku do specjalnie udanych. Tempo jej wzrostu w 2018 r. było bowiem najwolniejsze od sześciu lat, a szczególnie słaby okazał się grudzień, kiedy to odnotowano gwałtowny spadek.

Wzrost w całym 2018 r. wyniósł 1,4 proc., co oznacza wyraźne wyhamowanie wobec sięgającej 1,8 proc. dynamiki rok wcześniej. To najniższy odczyt od 2012 r., wynika z danych Urząd Statystyk Narodowych Krajowych (ONS).

Winą za taki stan rzeczy ONS obwinia przede wszystkim spadek produkcji fabrycznej i produkcji samochodów

Według ONS, spowolnienie zostało także zarejestrowane w czwartym kwartale 2018 r., dynamika wyhamowała do zaledwie 0,2 proc. w porównaniu z 0,6 proc. w ciągu trzech miesięcy do września. Tymczasem w samym grudniu PKB skurczył się nieoczekiwanie o 0,4 proc.

Obejmowało to spadek aktywności usługowej (restauracje i sklepy itp.), które według szacunków spadły o 0,2 proc. w ostatnim miesiącu 2018 r. 

To pierwszy taki przypadek od 2012 r, w którym spadły usługi, budownictwo i produkcja.

W swoim ostatnim raporcie Bank Anglii prognozował, że wzrost w 2019 r. wyniesie 1,2 proc. co ma być najsłabszym wynikiem od 2009 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, BBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu