Włochy mają problem z zarządzaniem majątkiem mafii

opublikowano: 10-07-2015, 10:53

Włoskie państwo ma problem. Im więcej aktywów mafii przejmuje, tym większy ma problem z ich zarządzaniem.

Kilka dni temu poinformowano o zajęciu aktywów mafii wartości 1,6 mld EUR. To kilkanaście firm oraz prawie 700 domów, willi i innych nieruchomości. A to wynik tylko jednej operacji. Według nieoficjalnych szacunków, w skład zarządzanego przez państwa portfela skonfiskowanych mafijnych aktywów wchodzi już ok. 3 tys. firm, 12 tys. nieruchomości, tysiące hektarów ziemi i 2 mld EUR na bankowych depozytach. To zmusiło władze do powołania specjalnej agencji ANSBC, zatrudniającej setki pracowników, tylko do zarządzania skonfiskowanym mieniem.

- We Włoszech trudniej jest zarządzać zajętym majątkiem mafii niż go skonfiskować – powiedział Michelangelo Patane, prokurator z Sycylii.

Szef ANSBC, Umberto Postiglione tłumaczy, że zarządzanie pomafijnym majątkiem jest trudne z powodu jego pochodzenia.

- Banki nas hamują, boją się skonfiskowanych firm i jeśli prosimy ich o pożyczki, odmawiają nam – powiedział jeden z menedżerów, który zarządza luksusowym kurortem należącym niegdyś do mafii.

Włoskie władze starają się sprzedawać lub użyczać za darmo samorządom i organizacjom majątek mafii. W willi należącej do Egidio Coppolli, mafijnego bossa z Neapolu, stworzono muzeum. Maraton w Rzymie obsługiwało m.in. porsche z logo czerwonego krzyża oraz napisem, że auto skonfiskowano mafii. ANSBC sprzedała także 33 supermarkety i centra handlowe należące niegdyś do organizacji kryminalnych. Włoscy strażacy otrzymali natomiast 33 ciężarówki.

Co do firm zabranych mafii reguły są proste, powiedział Giuseppe Giuffrida, ekspert od zarządzania skonfiskowanym majątkiem. Jeśli biznes jest nierentowny, państwo go zamyka. Jeśli przynosi zysk, szuka się na niego kupca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.it

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Włochy mają problem z zarządzaniem majątkiem mafii