Włochy obniżą prognozę wzrostu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 29-03-2021, 14:38

Włoski rząd obniża swoje oczekiwania odnośnie skali ożywienia gospodarczego. Wszystko przez ostatnie uderzenie w gospodarkę obecnej fali pandemii koronawirusa, donosi Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Źródła agencji wskazują, że nowy rząd pod kierownictwem Mario Draghiego w najbliższym czasie obniży swoje projekcje wzrostu PKB do 4,1 proc. w roku bieżącym. W 2022 r. włoska gospodarka ma rozwijać się w tempie 4,3 proc.

Tymczasem dotychczasowe założenia są zdecydowanie wyższe i mówią o wyniku na poziomie 6 proc. w tym roku. Większego odbicia rząd spodziewa się w przyszłym roku podnosząc swoje wyliczenia z wcześniejszego poziomu 3,8 proc.

W 2020 r. trzecia pod względem wielkości po niemieckiej i francuskiej, gospodarka w Unii Europejskiej odnotowała rekordowe od czasów II wojny światowej załamanie, szacowane na 8,9 proc.

Choć oczekuje się weryfikacji prognozy w dół za rok 2021., nadal jednak ma być ona wyższa niż oczekiwania MFW, Banku Włoch i Komisji Europejskiej, które kształtują się na poziomie poniżej 4 proc.

Rosnące stale wydatki na programy ratunkowe i wspierające najprawdopodobniej doprowadzą do wzrostu deficytu budżetowego do około 10 proc. w tym roku z 9,5 proc. w roku poprzednim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane