Włochy sprzedały obligacje za 6,5 mld EUR

Pomimo ucieczki inwestorów do bezpiecznej przystani, którą są obligacje Niemiec, aukcja papierów dłużnych przyniosła Włochom oczekiwane 6,5 mld EUR, pisze Reuters.

Środowa przecena na Wall Street i będąca jej konsekwencją ucieczka od ryzyka na innych rynkach dzień później źle wróżyły aukcji obligacji Włoch. Jak można było oczekiwać, na europejskim rynku drożeją w czwartek obligacje Niemiec. Ich rentowność w przypadku „dziesięciolatek” spadła do ok. 0,5 proc.

Pomimo to Włochy sprzedały na czwartkowej aukcji obligacje maksymalnej zakładanej wartości 6,5 mld EUR. Popyt był „komfortowo” wyższy niż oferta w przypadku papierów wszystkich okresów zapadalności. Zgodnie z oczekiwaniami, rentowności były wyraźnie wyższe niż na poprzedniej aukcji.

- Wynik aukcji jest mieszany. Był duży popyt na obligacje trzy i czteroletnie – powiedział Reutersowi Antoine Bouvet, strateg Mizuho. – Ogólnie mówiąc, to nie wystarczy, aby zatrzymać wyprzedaż – dodał.

Agencja podkreśla, że choć w przypadku "trzylatek" popyt był duży, to rentowność sięgnęła 2,51 proc. i była najwyższa od września 2013 roku.

Reuters zwraca uwagę, że rentowności obligacji Włoch wzrosły mocno przed aukcją, ale po niej spadły z dziennych maksimów. W przypadku „dwulatek” rentowność 1,78 proc. oznacza wzrost o 9 pkt. bazowych, ale jest o 7 pkt. niższa niż wynosiło dzienne maksimum. Rentowność obligacji 10-letnich wynosi 3,57 proc. i jest o 3 pkt. bazowe niższa niż wynosiło dzienne maksimum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Włochy sprzedały obligacje za 6,5 mld EUR