Włochy: Strajk dziennikarzy agencyjnych i prasowych

(Paweł Kubisiak)
29-09-2006, 10:01

Od rana w piątek strajkują włoscy dziennikarze, pracujący w redakcjach prasowych oraz agencjach informacyjnych.

Od rana w piątek strajkują włoscy dziennikarze, pracujący w redakcjach prasowych oraz agencjach informacyjnych.

Dwudniowy protest zorganizował ich związek zawodowy pod nazwą Krajowa Federacja Włoskiej Prasy (FNSI), który domaga się podpisania nowego układu zbiorowego i przyjęcia na etat tysięcy współpracowników.

Wznowiona po kilku miesiącach przerwy akcja protestacyjna to początek serii strajków dziennikarzy, które do końca tego roku odbędą się jeszcze kilkakrotnie. W dniach 5-7 października strajkować będą zarówno pracownicy redakcji i agencji prasowych, jak i publicznych oraz komercyjnych stacji radiowych i telewizyjnych.

W rezultacie piątkowego protestu w najbliższy weekend nie ukażą się we Włoszech największe gazety. Strajkujący wznowią pracę w niedzielę rano.

Od półtora roku dziennikarze domagają się podpisania nowego układu zbiorowego. Argumentują, że warunki w jakich pracują stanowią zagrożenie dla wolności mediów.

Ich postulaty poparł w czwartek prezydent Włoch Giorgio Napolitano, który oświadczył, że dziennikarze mają prawo do nowego układu zbiorowego.

Sylwia Wysocka (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Włochy: Strajk dziennikarzy agencyjnych i prasowych