Czytasz dzięki

Włochy znów mogą wpaść w recesję

opublikowano: 24-02-2020, 16:17

Zdaniem ekonomistów, Włochy które od niemal zawsze znajdują się blisko recesji mogą, z uwagi na epidemię koronawirusa ponownie wpaść w jej objęcia.

W tym południowoeuropejskim kraju odnotowano wiele przypadków infekcji, a część obszaru, na bogatej północy znalazła się pod blokadą. 

Zobacz więcej

Włochy, flaga Colosseum

ARC

Kryzys nie tylko wywiera presję na gospodarkę, która skurczyła się pod koniec 2019 r., ale ponowne załamanie koniunktury może także osłabić strefę euro walczącą z przedłużającym się spowolnieniem.

Krucha koalicja rządząca Włochami próbuje zmniejszyć obciążenia finansowe firm w regionie. Jak na razie, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia nie jest jasne skąd mogłyby pochodzić środki na wsparcie gospodarki. Fundusze Europejskiego Banku Centralnego są wyczerpane, a krajowe wsparcie fiskalne obciążałoby już i tak napięty budżet. Wskaźnik zadłużenia kraju wynosi już prawie 140 proc. PKB.

Kwarantanna (związana z infekcją koronowirusa – red.) jest zalecana, ale należy wziąć pod uwagę, że sparaliżuje ona podstawową część kraju -  powiedziała Raffaella Tenconi, główna ekonomistka w ADA Economics. 

W jej opinii, jeśli sytuacja nie zostanie szybko wyjaśniona, 1 proc. spadek PKB we Włoszech w tym roku jest „prawdopodobny”. Byłby to najgorszy wynik  od szczytu europejskiego kryzysu zadłużenia w 2013 r.

Analitycy Citigroup twierdzą z kolei, że uderzenie we włoską gospodarkę w tym kwartale może być duże, nawet jeśli wstrzymanie prac potrwa tylko tydzień.

Prawdopodobieństwo przedłużenia tych środków zapobiegawczych na okres dłuższy niż tydzień jest dość wysokie – napisał amerykański bank w notatce do klientów.

Aktualny jeszcze cel rządu zakłada wzrost PKB w tym roku na poziomie 0,6 proc. , o połowę niższy niż w strefie euro. W 2019 r. włoska gospodarka wzrosła o 0,2 proc. i w dwóch ostatnich kwartałach znalazła się w tzw. recesji technicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane