Włodarzewska: układ i wątpliwości

opublikowano: 22-10-2019, 22:00

Wierzyciele dewelopera zagłosowali za układem, wciąż nie wiadomo jednak , kto ukończy Zakątek Cybisa, kluczową inwestycję spółki

Włodarzewska ugięła się pod garbem długów i upadła we wrześniu 2017 r. W ubiegłym tygodniu, czyli ponad dwa lata później, niegdyś znany warszawski deweloper zawarł tzw. układ częściowy z największym wierzycielem, grupą nabywców mieszkań w Zakątku Cybisa (ZC), inwestycji na stołecznym Ursynowie. I choć „za” była przytłaczająca większość głosujących, to w rozmowach z „PB” część z nich podaje w wątpliwość, czy układ jest wykonalny.

BIZNES Z NISKĄ MARŻĄ: Układ zakłada, że dokończenie budowy pozostałego po upadłej Włodarzewskiej Zakątka Cybisa przyniesie zysk brutto rzędu zaledwie 5,45 proc. To m.in. dlatego znalezienie chętnego inwestora jest trudne.
Fot. Marek Wiśniewski

Tajemniczy krezus

Zgodnie z planem układowym, przygotowanym przez stowarzyszenie nabywców mieszkań w ZC, rozgrzebane od kilku lat osiedle na około 300 mieszkań miała kończyć G1 Nieruchomości, spółka celowa firmy budowlano-deweloperskiej Fundamental Group. To G1 miała przejąć nieruchomość od syndyka Włodarzewskiej i kosztem ponad 100 mln zł dokończyć inwestycję. To jednak nieaktualne. Fundamentala od kilku miesięcy nie ma już w tym interesie, a stowarzyszenie nabywców szuka nowego inwestora, który przejmie G1 i całą inwestycję. Na posiedzeniu sądu w sprawie przyjęcia układu reprezentująca stowarzyszenie adwokat Monika Grabowska-Dziadak zapewniała, że prowadzi w tej sprawie zaawansowane negocjacje z dużą spółką branży deweloperskiej,posiadającą na rachunkach bieżących ponad 250 mln zł. Nie podała jej nazwy, ale zapewniła, że jeszcze tego samego dnia dojdzie do podpisania notarialnej umowy przejęcia nią spółki G1. Choć jednak minęło kilka dni, na razie nic takiego nie nastąpiło. Z informacji „PB” wynika, że w ostatnim czasie najbardziej zaawansowane rozmowy prowadzone były z grupą deweloperską Profbud. W sprawozdaniach finansowych za 2018 r. spółek działających pod tą nazwą próżno jednak szukać informacji o aktywach pieniężnych rzędu „ponad 250 mln zł” czy nawet zbliżonych.

Styczniowy termin

Monika Grabowska-Dziadak tego nie komentuje. Twierdzi, że prowadzi zaawansowane rozmowy z trzema potencjalnymi inwestorami, a projekt po głosowaniu, w którym uzyskał prawie 100 proc. poparcia, jest dla nich atrakcyjniejszy. Dlatego jest przekonana, że choć inwestycja jest niezmiernie trudna, to w ciągu kilku tygodni zostanie wyłoniony inwestor, który zapewni jej finansowanie i dokończenie. Układ za „możliwy do wykonania” uznaje też Krzysztof Gołąb, syndyk Włodarzewskiej. Zaopiniował go pozytywnie, ale z zastrzeżeniami. Według niego ZC to inwestycja mocno skomplikowana pod kątem formalnoprawnym i budowlanym, czego dowodzi kłopot z pozyskaniem inwestora. Syndyk podkreśla też, że rozmowy z deweloperami toczą się poza nim, więc nie ma na nie wpływu. Wszystko rozstrzygnie się do 15 stycznia 2020 r., kiedy w sprawie zatwierdzenia układu zbierze się sąd. Sędzia komisarz Włodarzewskiej zasugerował, że niezapewnienie finansowania układu sprawi, że odmówi jego zatwierdzenia. Ten scenariusz byłby katastrofą dla niedoszłych mieszkańców ZC. Oznaczałby bowiem, że większość z nich z wyłożonych na mieszkania łącznie ponad 70 mln zł nie odzyska nic albo bardzo niewiele.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Daleka droga

Nawet jednak zatwierdzenie układu nie będzie oznaczać, że na ZC od razu pojawią się budowlańcy. Potrzebne będzie jeszcze jego uprawomocnienie, a można się spodziewać odwołania przeciwnej układowi firmy Mar-Bud Budownictwo (jeden z wcześniejszych podwykonawców ZC). To ona w konsorcjum z firmą Wiśniewski chciała kończyć inwestycję na Ursynowie zgodnie z alternatywnymi propozycjami złożonymi przez zarząd Włodarzewskiej. Czy ewentualne odwołania mogą zaszkodzić rozmowom z potencjalnymi inwestorami? Monika Grabowska-Dziadak zapewnia, że nie. Dodaje, że ewentualna próba skarżenia układu jedynie odwlecze w czasie wznowienie inwestycji i będzie nieetyczna, bo każdy beneficjent układu (a takim jest też Mar-Bud, który zamienił wierzytelność na mieszkania w ZC — przyp. aut.) w wyniku układu dostanie znacznie więcej niż w przypadku standardowej likwidacji ZC.

Sprawdź program warsztatu "Kontrakty budowlane", 11-12 grudnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane