Włosi nie chcą piec pizzy

AD
opublikowano: 16-04-2013, 13:56

We włoskiej Parmie trwa Pizza World Show - trzydniowe targi połączone z mistrzostwami w pieczeniu pizzy. Targi uprzedził raport, który doniósł, że we Włoszech coraz trudniej znaleźć chętnych do wypieku tego kultowego przysmaku.

Autorzy raportu przygotowanego specjalnie na Pizza World Show donoszą o 6 tys. brakujących we Włoszech pizzaioli - mistrzów pieczenia pizzy. Coraz mniej osób zgłasza się także do szkół uczących tego zawodu, przez co coraz więcej restauracji jest zmuszona do zatrudniania amatorów.

Zobacz więcej

Włoskie jedzenie, pizza

arinas74/RGB Stock

Mimo to nadal roczne spożycie pizzy na osobę jest we Włoszech największe w Europie i wynosi 7,6 kg, podczas gdy średnia europejska to zaledwie 4,4 kg.

Światowe Pizza Show mają służyć wymianie informacji między restauratorami, producentami sprzętu do wypieku pizzy oraz mistrzami w jej wykonywaniu. Po raz pierwszy także Światowe Mistrzostwa w pieczeniu pizzy zostaną rozegrane tutaj, a nie jak dotąd w Neapolu.

Pizzaioli z 30 krajów świata zmierzą się w takich kategoriach jak wykonanie pizzy klasycznej, neapolitańskiej czy bezglutenowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu