Włosi posprzątają w Pekao SA

Paweł Zielewski
opublikowano: 24-06-1999, 00:00

Włosi posprzątają w Pekao SA

Prywatyzacja jednego z flagowych polskich banków dobiegła końca. UniCredito Italiano wespół z niemieckim Allianzem kupili 52,9 proc. akcji banku — pakiet właścicielski, dający inwestorom nieograniczoną władzę i możliwości decyzyjne co do strategii i przyszłości banku.

ANALITYCY nie spodziewają się jednak, by w krótkim czasie zaszły w Pekao SA jakieś istotne zmiany, ani by wizerunek banku uległ poprawie albo zniekształceniu. Umowa, jaką wynegocjowało ministerstwo skarbu, zakłada, że w ciągu dwóch lat np. nie będzie w Pekao SA redukcji zatrudnienia. To błąd, ponieważ prawie 26 tys. pracowników to zdecydowanie za dużo. Zwłaszcza, że Pekao SA dość intensywnie rozbudowuje nowe kanały dystrybucji produktów bankowych — m.in. o Internet. Maria Wiśniewska, prezes banku, uczestniczyła w negocjacjach z inwestorem. Kilkakrotnie stwierdzała publicznie, że zależy jej nie tylko na zachowaniu logo i nazwy banku, ale na utrzymaniu — przynajmniej przez jakiś czas — poziomu zatrudnienia.

PRYWATYZACJA banku pełna była meandrów i, czasami, niedomówień. Przez pewien czas bardzo poważnie w roli inwestora Pekao SA brany był pod uwagę amerykański Citibank, który sprawiał wrażenie, jakby mu na polskiej instytucji wcale nie zależało. Pojawiały się głosy, że Pekao mimo wszystko trafi w ręce Amerykanów, bo taka miałaby być cena za przyjęcie Polski do NATO. Później — problem z Bankiem Handlowym, nie kryjącym swojej chęci połączenia obu instytucji napotykając przy tym opór zarówno zarządu Pekao SA, jak i ministerstwa skarbu.

INWESTORZY byli już tym wszystkim zmęczeni, co wyraźnie odbijało się na kursie akcji banku na giełdzie. Pekao SA zadebiutowało nieźle, na poziomie 55 zł za papier. Dzisiaj parkiet wycenia te walory znacznie niżej i nie można tej sytuacji zrzucać wyłącznie na brak koniunktury. Mimo wszystko Pekao to jedna z giełdowych lokomotyw. Obecnie kapitał akcyjny banku składa się z 145 340 tys. akcji na okaziciela o wartości nominalnej 1 zł i wartości księgowej 25,55 zł każda.

WCZORAJ giełda wyceniła papiery banku na 49 zł. Inwestor strategiczny obejmie 52,9 proc. akcji. Skarb Państwa ostatecznie dokończy sprzedaż banku w drugiej połowie roku sprzedając 9,47 proc. akcji na rynku publicznym.

TERAZ zarząd Pekao SA staje przed nowym wyzwaniem. Chociaż jeszcze sporo czasu minie nim konsorcjum UniCredito Italiano i Allianza przejmie pełną kontrolę nad bankiem, władze spółki powinny zdać sobie szybko sprawę z tego, że zostają pozbawione parasola ochronnego, jakim dotychczas było ministerstwo skarbu. Reguły gry rynkowej będą teraz dotyczyć Pekao SA bardziej niż kiedykolwiek. I konsekwencje powodzenia bądź nie — uczestnictwa w tej grze — będą dla zarządu banku poważniejsze.

NA RAZIE nie będzie zmian w zarządzie. Maria Wiśniewska, mimo pojawiających się często głosów krytycznych o jej pracy, jest prezesem, który może udźwignąć ciężar odpowiedzialności. Zresztą przedstawiciele UniCredito Italiano, nawet w nieoficjalnych i prywatnych rozmowach, nie mieli do obecnego zarządu pretensji, które mogłyby zachwiać jego pozycją.

PREZES Wiśniewska musi jednak szybko dokonać zmian w banku, przede wszystkim wyprzedać spółki, w których udziałowcem jest bank — zwłaszcza te, których działalność i charakter daleko odbiega od podstawowej działalności Pekao SA. Konieczne jest również błyskawiczne dokończenia połączenia czterech banków grupy wraz z ich spółkami zależnymi (np. leasingowymi) w jeden organizm. Konieczne jest jasne przedstawienie strategii do kiedy, w jaki sposób i jakimi środkami Pekao SA ma zamiar uruchomić nowy system informatyczny. To ważne. Tak samo, jak wytłumaczenie klientom, jakie odniosą korzyści z nowego właściciela banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Włosi posprzątają w Pekao SA