Włosi: sukces "polskiego Berlusconiego"

PAP
09-10-2011, 22:30

Włoskie media w pierwszych relacjach na temat sondażowych wyników wyborów parlamentarnych w Polsce zwracają uwagę na to, że ich największą niespodzianką jest rezultat Ruchu Palikota. Wyrażono opinię, że po zwycięstwie PO Europa "może odetchnąć z ulgą".

Włoska agencja Ansa pisze, że najbardziej zaskakujący jest wynik "radykalnego i antyklerykalnego" Ruchu Janusza Palikota, który do Sejmu wchodzi "w wielkim stylu". Ansa dodaje, że Palikot nazywany jest "polskim Berlusconim".

Specjalny wysłannik dziennika "La Repubblica" Andrea Tarquini napisał w internetowym wydaniu gazety, że wynik głosowania to "policzek dla eurosceptycznej prawicy". Przypomniał, że premier Donald Tusk, którego formacja wygrała wybory, jest "protagonistą mocnego boomu gospodarczego, połączonego z tym niemieckim".

"To rezultat, który pozwala odetchnąć z ulgą całej Europie na kilka godzin przed ponownym otwarciem rynków, w zbieżności czasowej z uspokajającymi sygnałami po szczycie francusko-niemieckim w Berlinie: lokomotywa Wschodu, +drugie Niemcy+, będzie kontynuować swój kurs proeuropejski, liberalny, tolerancyjny i reformatorski" - ocenił Tarquini.

"Linia konfrontacji z Berlinem i Moskwą, czym groził Jarosław Kaczyński, i populistyczne kroki, które obciążyłyby finanse publiczne grożąc obniżeniem polskiego ratingu, zostały oddalone" - napisał wysłannik rzymskiego dziennika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Włosi: sukces "polskiego Berlusconiego"