Włoski potentat chce odbudować sektor budowlany

opublikowano: 09-07-2019, 11:24

Po latach recesji i złych inwestycji włoska branża budowlana zaczęła się rozpadać. Może ją jednak uratować najnowszy projekt jednego z czołowych przedstawicieli tego sektora, donosi Bloomberg.

Koncern Salini Impregilo, znany z uczestnictwa w tak  znaczących projektach jak rozbudowa Kanału Panamskiego, nowa linii metra w Rijadzie, planuje utworzenie centrum budowlanego o wartości 1,5 mld EUR, nazwanego „Progetto Italia” lub Project Italy, które połączyłoby jego aktywa z kilkoma „obciążonymi chorobami” włoskimi producentami, takimi jak np. Astaldi.

Sektor budowlany we Włoszech jest czwartym pod względem wielkości  w Europie. Od lat notuje mizerny wzrost, a cięcia wydatków rządowych na infrastrukturę i słabe inwestycje zagraniczne pogłębiają ponure perspektywy. Według danych stowarzyszenia branżowego Ance w ostatniej dekadzie zlikwidowanych zostało w tym segmencie rynku około 600 tys. miejsc pracy, ponieważ zbankrutowało blisko 120 tys. firm budowlanych, w tym jednoosobowych.

Dzięki Project Italy chcemy stworzyć większego gracza w branży, skupiając siły dwóch największych firm w kraju – zapowiadał jeszcze w maju Pietro Salini dyrektor w Sali Impregilo. 

Dodał, że cały rynek skorzystałby na korzyściach skali, zapewnił ciągłość realizacji i dostawę infrastruktury krytycznej dla  kraju.

Nie będzie to jednak proste. Przejęcie Astaldi, firmy budowlanej w stanie upadłości, będącej pod zarządem, będzie pierwszym elementem budowanego hubu. Zgodnie z planem ratunkowym Saliniego, firma z Mediolanu zainwestuje ponad 1,2 mld EUR poprzez połączenie podwyższenia kapitału i finansowania przez banki.

Według osób związanych ze sprawą, włoski państwowy pożyczkodawca Cassa Depositi e Prestiti, jest gotów przeznaczyć nawet 250 mln EUR na sfinansowanie części transakcji, które mogłyby obejmować również inne zmagające się z trudnościami firmy jak Condotte, która złożyła wniosek o niewypłacalność w zeszłym roku , a także Trevi Finanziaria Industriale.

Salini ma czas do 15 lipca na przedstawienie swojej formalnej oferty dla Astaldi i uszczegółowienie planów.

Podczas dziesięciolecia kryzysu finansowego wydatki publiczne na budownictwo spadły o ponad połowę do 21 mld EUR. To z kolei spowodowało, że pożyczkodawcy zostali narażeni na około 100 mld EUR pożyczek dla zagrożonych firm, takich jak Astaldi.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy