WMSSE: stary zarząd, nowe firmy

opublikowano: 05-11-2018, 22:00

Rada nadzorcza zagłosowała przeciwko odwołaniu prezesa i wiceprezes, którzy wczoraj wydali dwie decyzje.

Nie było trzęsienia ziemi w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (WMSSE). Można mówić najwyżej o lekkim wstrząsie, ale dla Piotra Tychka, szefa rady nadzorczej (RN), przedstawiciela Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. To on wyszedł z propozycją odwołania Grzegorza Smolińskiego, prezesa WMSSE, i Małgorzaty Sobieskiej zu Schwarzenberg, jego zastępczyni, którzy zostali powołani na stanowiska na początku 2016 r.

— Tylko jeden głos, prawdopodobnie przewodniczącego, był „za” — twierdzi źródło „PB”.

„PB” informował w ubiegłym tygodniu o zwołaniu nadzwyczajnego spotkania RN. Na p.o. prezesa miał zostać powołany Piotr Tychek. Rada miała ogłosić konkurs na członków zarządu strefy, a jednym z kandydatów miał być Michał Wypij, były doradca wicepremiera Gowina, obecnie doradca premiera Morawieckiego, który kandydował na prezydenta Olsztyna z ramienia partii Porozumienie, ale przegrał. Poza tym poniedziałek upłynął w strefie pracowicie: WMSSE wydała dwie kolejne decyzje — dla spółek Magnetic Systems Technology (MST) i Galbet Iława.

— W najbliższych dwóch miesiącach wydamy decyzje dla dwóch dużych inwestycji i kilku mniejszych — mówi Grzegorz Smoliński.

MST, spółka, która powstała w 2011 r. w wyniku wykupu menedżerskiego Zakładu Stateczników Philips Lighting w Kętrzynie, zainwestuje co najmniej 5,7 mln zł i zwiększy zatrudnienie o sześć osób. Wybuduje magazyn o powierzchni 6 tys. mkw., w którym będzie 14 tys. miejsc paletowych. MST działa w branży elektronicznej i zajmuje się produkcją komponentów do przemysłu oświetleniowego, jest wyłącznym dostawcą stateczników elektromagnetycznych do lamp wysokoprężnych marki Philips w regionie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Zatrudnia około 280 osób.

Galbet Iława, nowa firma, zbuduje w Iławie wytwórnię betonu. Zainwestuje co najmniej 4,2 mln zł i zatrudni 10 osób.

Od września, od kiedy strefy mogą wydawać decyzje o wsparciu, WMSSE zrobiła to pięciokrotnie. Razem z zezwoleniami wydanymi wcześniej ma na koncie 17 inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane