„Wnętrze stajni” wraca na rynek

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 18-10-2012, 00:00

Dzisiaj kolejna aukcja sztuki w Desie Unicum.

Licytowany będzie m.in. jeden z najbardziej znanych obrazów Józefa Chełmońskiego z jego okresu monachijskiego — „Wnętrze stajni”.

Olej o słusznych wymiarach 88 na 117 cm namalowany został w 1872 r. Na polski rynek aukcyjny trafił po raz pierwszy w maju 1996 r. z ceną wywoławczą 70 tys. zł. Po zaciekłej licytacji sprzedano go ponaddwukrotnie drożej — za 136 tys. zł.

Pięć miesięcy później ponownie został wystawiony na sprzedaż, ale już z ceną 150 tys. zł. Mimo to sprzedano go o kolejne 38 tys. zł drożej. Znana jest również dalsza historia dzieła — od 1998 r. do 2011 r. przebywało jako stały depozyt krakowskiego Muzeum Narodowego.

W najnowszym katalogu Desy Unicum „Wnętrze stajni” wycenione jest na 900 tys. zł przy estymacji 1,2-1,5 mln zł. To niejedyna praca warta uwagi.

Do kupienia będą m.in. „Zaloty” Alferda Wierusza-Kowalskiego, „Świątynia ptaka tajemnic” Bolesława Biegasa, oleje — bardziej znanego za oceanem niż u nas, a chętnie licytowanego ostatnio Chaima Goldberga i delikatny pastel Witkacego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu