Czytasz dzięki

Woda nie zaleje rzecznych inwestycji

Resort środowiska zapalił zielone światło dla projektów wartych nawet 4 mld zł, które usprawnią transport na Odrze i Wiśle.

7 maja Komitet Rady Ministrów będzie opiniować projekt Prawa wodnego, opracowany przez Ministerstwo Środowiska (MŚ). Od miesięcy budził on zastrzeżenia energetyków i hodowców ryb, protestujących przeciwko opłatom za korzystanie z wody. W końcówce rządowych prac legislacyjnych do grona oponentów dołączył resort infrastruktury, obawiając się, że wodny projekt zablokuje planowane inwestycje rzeczne i przeciwpowodziowe. Urzędnicy z MŚ posłuchali jego argumentów i wycofali się ze spornych przepisów, dając zielone światło inwestycjom wartym nawet 4 mld zł. Resort infrastruktury oprotestował przepisy Prawa wodnego dotyczące wyznaczenia obszarów ochrony gatunków zwierząt wodnych o znaczeniu gospodarczym. Oliwy do ognia dolał resort rolnictwa precyzujący je w projekcie rozporządzenia. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju uznało, że obszary chronione obejmą niemal całą Odrę i Wisłę, wyłączając je z eksploatacji i niwecząc inwestycyjne plany.

„Zapisy do projektu ustawy stoją w ewidentnej sprzeczności (…) z polityką transportową Polski. (…) Byłyby równoznaczne z niemożliwością prowadzenia inwestycji nie tylko związanych z funkcją transportową rzek, ale przede wszystkim z ochroną przeciwpowodziową, a dodatkowo mogłyby doprowadzić do konieczności rozebrania dotychczas funkcjonujących urządzeń wodnych/budowli hydrotechnicznych. Taka sytuacja miałaby negatywny wpływ na bezpieczeństwo terenów nadrzecznych, a także bezpieczeństwo żeglugi” — napisał Zbigniew Rynasiewicz, wiceminister w MIR, w opinii dotyczącej projektów. Apelował o wyłączenie spod ochrony śródlądowych szlaków rzecznych.

— Minister środowiska uwzględnił propozycję ministra infrastruktury i wyłączył śródlądowe drogi wodne z obszarów przeznaczonych do ochrony gatunków zwierząt o znaczeniu gospodarczym — informuje Katarzyna Pilszczyńska, rzecznik MŚ. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane