Wojna o emerytury może zabić EURO 2012

opublikowano: 08-02-2012, 00:00

Związkowcy nie godzą się na rządową reformę emerytur mundurowych.

Premier Donald Tusk ma kolejny ból głowy. Po lekcji, jaką zafundowali mu internauci protestujący przeciwko umowie ACTA, będzie musiał zmierzyć się z protestem przeciwko reformie emerytur mundurowych. Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych domaga się bowiem odrzucenia rządowych propozycji w sprawie zmian w zasadach przechodzenia na emeryturę policjantów, strażaków, straży granicznej, oficerów zawodowych i służby więziennictwa. W przyjętym jednogłośnie stanowisku służby mundurowe projekt rządowy nazywają antymotywacyjnym i szkodzącym bezpieczeństwu państwa. Nie wyobrażają sobie przyjęcia go w niekorzystnej dla nich wersji.

— Ostrzegamy przed forsowaniem rozwiązań, które mogą zdestabilizować sytuację w służbach mundurowych. Liczymy na rozsądek i rozwagę rządu oraz parlamentu przy podejmowaniu decyzji w tej kwestii. Jeżeli zajdzie taka konieczność, to nie wykluczamy demonstracji, protestów, a nawet strajku włoskiego wszystkich służb mundurowych w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej — mówi Tomasz Krzemiński, wiceszef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Podkreśla, że żadne decyzje jeszcze w tej sprawie nie zapadły, ale związkowcy wszystkich służb analizują możliwe scenariusze działań. Pod wspólnym stanowiskiem krytykującym projekt MSW podpisali się szefowie 6 największych central związkowych służb mundurowych. Nie do przyjęcia dla związkowców jest przede wszystkim propozycja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, aby mundurowi przechodzili na emeryturę po 25 latach służby i osiągnięciu 55. roku życia.

— Zgadzamy się na kompromisowe rozwiązanie, czyli 25 lat służby i osiągnięcie 50 lat lub ustalenie limitu 25 lat służby, ale bez określania limituwieku — zaznacza Tomasz Krzemiński.

Obecnie mundurowi mogą przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 15 lat. MSW podkreśla, że nowy system objąłby tylko rozpoczynających służbę po wejściu zmian w życie. Związkowcy dopatrują się tu… podstępu. Nie godzą się na wykreślenie z ich ustaw zawodowych zapisów o przechodzeniu na emeryturę po 15 latach pracy. „W przyszłości z ustawy emerytalnej mogłyby zostać wykreślone art. 15 i 15a i w konsekwencji wszyscy funkcjonariusze mogliby zostać włączeni do nowego systemu” — czytamy w stanowisku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wojna o emerytury może zabić EURO 2012