Wojna o emerytury może zabić EURO 2012

Związkowcy nie godzą się na rządową reformę emerytur mundurowych.

Premier Donald Tusk ma kolejny ból głowy. Po lekcji, jaką zafundowali mu internauci protestujący przeciwko umowie ACTA, będzie musiał zmierzyć się z protestem przeciwko reformie emerytur mundurowych. Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych domaga się bowiem odrzucenia rządowych propozycji w sprawie zmian w zasadach przechodzenia na emeryturę policjantów, strażaków, straży granicznej, oficerów zawodowych i służby więziennictwa. W przyjętym jednogłośnie stanowisku służby mundurowe projekt rządowy nazywają antymotywacyjnym i szkodzącym bezpieczeństwu państwa. Nie wyobrażają sobie przyjęcia go w niekorzystnej dla nich wersji.

— Ostrzegamy przed forsowaniem rozwiązań, które mogą zdestabilizować sytuację w służbach mundurowych. Liczymy na rozsądek i rozwagę rządu oraz parlamentu przy podejmowaniu decyzji w tej kwestii. Jeżeli zajdzie taka konieczność, to nie wykluczamy demonstracji, protestów, a nawet strajku włoskiego wszystkich służb mundurowych w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej — mówi Tomasz Krzemiński, wiceszef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Podkreśla, że żadne decyzje jeszcze w tej sprawie nie zapadły, ale związkowcy wszystkich służb analizują możliwe scenariusze działań. Pod wspólnym stanowiskiem krytykującym projekt MSW podpisali się szefowie 6 największych central związkowych służb mundurowych. Nie do przyjęcia dla związkowców jest przede wszystkim propozycja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, aby mundurowi przechodzili na emeryturę po 25 latach służby i osiągnięciu 55. roku życia.

— Zgadzamy się na kompromisowe rozwiązanie, czyli 25 lat służby i osiągnięcie 50 lat lub ustalenie limitu 25 lat służby, ale bez określania limituwieku — zaznacza Tomasz Krzemiński.

Obecnie mundurowi mogą przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 15 lat. MSW podkreśla, że nowy system objąłby tylko rozpoczynających służbę po wejściu zmian w życie. Związkowcy dopatrują się tu… podstępu. Nie godzą się na wykreślenie z ich ustaw zawodowych zapisów o przechodzeniu na emeryturę po 15 latach pracy. „W przyszłości z ustawy emerytalnej mogłyby zostać wykreślone art. 15 i 15a i w konsekwencji wszyscy funkcjonariusze mogliby zostać włączeni do nowego systemu” — czytamy w stanowisku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wojna o emerytury może zabić EURO 2012