Wojna o Inventum TFI

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 01-07-2014, 00:00

Obrona niezależności lub obrona stołków — to dwie wersje przyczyn zwołania walnego. Za pierwszą stoi zarząd, za drugą — akcjonariusz.

Zaledwie miesiąc temu zarząd Inventum TFI cieszył się z kształtu nowej rady nadzorczej. Pojawili się w niej m.in. Jarosław Kozłowski, dawny przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (poprzedniczki KNF), oraz Krzysztof Wantoła, dawny prezes TFI PZU i PZU AM, a wówczas również prezes Silva Capital Group (SCG). Panowie zostali zaproponowani przez United oraz Polish American Investment Fund (PAIF) — firmy powiązane z polonijną milionerką Blanką Rosenstiel.

Sielanka szybko się skończyła. Na wniosek Karola Kolouszka, wiceprezesa Inventum oraz właściciela prawie 10 proc. akcji towarzystwa, na 28 lipca 2014 r. zwołane zostało kolejne walne. W programie ma odwołanie Krzysztofa Wantoły, Jarosława Kozłowskiego oraz Łukasza Lechowicza, radcy prawnego związanego z tajemniczym udziałowcem TFI o nazwie Infinity. Wszyscy trzej miesiąc temu zostali wybrani przez prawie wszystkich obecnych na walnym akcjonariuszy — również przez Karola Kolouszka.

Zwrot akcji

W programie walnego znalazły się także szczegółowe wyjaśnienia dotyczące wystąpienia konfliktu interesów pomiędzy członkami rady nadzorczej a spółką, zatajenia informacji o istniejących powiązaniach, możliwości naruszenia przepisów ustawy o ofercie publicznej i podejmowanie nadmiernego ryzyka.

— W ciągu ostatnich dwóch lat włożyliśmy wiele pracy w zwiększenie transparentności i niezależności. Nie możemy pozwolić sobie na sytuację, w której z uwagi na istniejące powiązania kapitałowe czy osobowe członkowie rady nadzorczej bądź akcjonariusze próbują wywierać nacisk na zarząd oraz decyzje inwestycyjne zarządzających funduszami. W związku z wątpliwościami co do niezależności członków rady i ich działań liczymy też na wyjaśnienia ich powiązań osobowych i kapitałowych. Wyjaśnienia wymaga też kwestia powiązań pomiędzy akcjonariuszami, zwłaszcza United i PAIF. Należy pamiętać, że przekroczenie progu 10 proc. głosów wymaga zgody Komisji Nadzoru Finansowego — tłumaczy Karol Kolouszek, wiceprezes Inventum TFI.

Na czym ten konflikt interesów miałby polegać? O tym zarząd spółki nie chciał rozmawiać. Wiadomo jednak, że na koniec grudnia 2012 r. w portfelach funduszy Inventum TFI znajdowały się obligacje korporacyjne kilku serii wyemitowane przez SCG, o łącznej wartości prawie 6 mln zł. Spółka nie wykupiła ich w terminie i prawdopodobnie papiery te trafiły do wehikułu Inventum FIZAN, który zajmuje się windykowaniem należności i restrukturyzacją spółek portfelowych funduszy Inventum TFI. Krzysztof Wantoła do 24 czerwca był prezesem tej spółki, Jarosław Kozłowski do grudnia 2013 r. — członkiem jej rady nadzorczej.

— Sugerowanie jakiejkolwiek działalności na rzecz SCG to insynuacje. Zrezygnowałem z prezesowania dopiero 24 czerwca, bo chciałem doprowadzić do ważnego walnego dotyczącego strategii w tej spółce. Nie podejmowałem jednak żadnych decyzji na styku obu firm. Jestem zdumiony tym komunikatem, sam się zastanawiam, jaka jest intencja zarządu, tym bardziej że rada nadzorcza in corpore zadeklarowała wolę dobrej współpracy między organami — mówi Krzysztof Wantoła.

Obrona przez atak

Jan Karaszewski, prezes United, wskazuje, że na środę 2 lipca rada nadzorcza poprosiła zarząd o dokumenty dotyczące działalności zarządu.

— Można się było spodziewać, że tak silna rada nadzorcza będzie miała wysokie wymagania wobec zarządu. Tymczasem pan Kolouszek nie ma nawet wyższego wykształcenia. Z mojego punktu widzenia wygląda to na obronę przez atak — ocenia Jan Karaszewski. Czemu United i PAIF nie wystąpiły o zgodę na zakup ponad 10 proc. akcji Inventum?

— Uznaliśmy, że nie potrzebujemy zgody KNF, bo PAIF nie ma kontroli nad United, ma jedynie pakiet 43 proc. — mówi Jan Karaszewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc, Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy