Wojsko inwestuje w lotniska

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 23-08-2010, 00:00

Do października na rozbudowę wojskowych portów popłynie 60 mln zł. Na tym inwestycje się nie skończą.

Do października na rozbudowę wojskowych portów popłynie 60 mln zł. Na tym inwestycje się nie skończą.

Ruszył projekt, dzięki któremu lotnisko wojskowe w Dęblinie stanie się jednym z najnowocześniejszych w Polsce. To świetna okazja na zdobycie intratnych kontraktów.

W toku są już przetargi na zaprojektowanie wielofunkcyjnego portu lotniczego, bazy obsługi lotniska i strażnicy przeciwpożarowej. Na projekty Ministerstwo Obrony Narodowej zarezerwowało 4 mln zł. Na ich realizację w ciągu 2-3 lat resort przeznaczy z kolei 85 mln zł (25 mln zł będą kosztowały zabudowania lotniskowe, na dwie pozostałe inwestycje przeznaczono po 30 mln zł). Ale na tym nie koniec — w latach 2010-18 na rozbudowę lotniska popłynie łącznie 460 mln zł.

— Dzięki działaniom planowanym w ramach Programu Operacyjnego LIFT, które przygotowują port do obsługi nowego samolotu szkolnego, lotnisko wojskowe w Dęblinie stanie się jednym z najnowocześniejszych w kraju. Do wykonania jest 18 inwestycji — mówi pułkownik Grzegorz Tajchman, szef 12. Terenowego Oddziału Lotniskowego (TOL) w Warszawie.

Ale nie tyko z tego powodu warto zaglądać na strony Ministerstwa Obrony Narodowej, na której publikowane są informacje o przetargach. Inwestycji w wojskową infrastrukturę lotniczą będzie dużo więcej. Tylko w tym roku 12. TOL ma do wydania na ten cel 60 mln zł. Inwestycje będą prowadzone także w portach w Łasku, Mińsku Mazowieckim, Radomiu i Krakowie.

— Przetargi w zakresie projektowym i na wykonawstwo będą prowadzone jeszcze przez sierpień i wrzesień, gdyż w październiku kończy się czas na podpisywanie przez stronę wojskową umów na realizację kontraktów. Obecnie ogłaszamy średnio 2-3 przetargi tygodniowo — twierdzi Grzegorz Tajchman.

Na przykład 10 mln zł popłynie do lotniska w Łasku, gdzie wkrótce powstanie kompleks sportowo-rekreacyjny.

— Termin realizacji inwestycji to 2-3 lata, powstaną m.in.: hala sportowa, basen, boiska do gier zespołowych i korty tenisowe. Przetarg na ich wykonanie ogłosimy na przełomie sierpnia i września — wyjaśnia płk Tajchman.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu