Wolnoć Tomku w swoim domku

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 25-06-2010, 00:00

Kto nie chciałby tanio kupić domu? Najlepiej w cenie mieszkania. W dodatku dobrze położonego, z łatwym dojazdem do miasta, ale w zielonej i spokojnej okolicy. Ech…

Za najbardziej atrakcyjne uważa się domy wolno stojące. Na własnej działce i bez sąsiadów zaglądających w okna można się naprawdę poczuć jak u siebie. Mniejszą popularnością cieszą się domy w zabudowie szeregowej. Niestety, w takich budynkach nie tyko słychać sąsiadów zza ściany, ale też działki są nieduże i leżą jedna przy drugiej. Najmniej chętnie potencjalni nabywcy domów decydują się na bliźniaki.

O ile dom wolno stojący jest inwestycją zazwyczaj znacznie bardziej kosztowną niż zakup dużego mieszkania, o tyle kupno domu w zabudowie szeregowej można rozpatrywać jako alternatywę — zarówno jeśli chodzi o koszty, jak i komfort i standard — dużego mieszkania.

 

 

Obrzeża i peryferia

W Warszawie warto szukać niedrogiego domu w takich dzielnicach, jak: Białołęka, Bemowo, Wawer czy Włochy. Domy szeregowe kosztują od 600 tys. zł na rynku pierwotnym do 1,2 mln zł na rynku wtórnym. Z kolei w podwarszawskich miejscowościach Legionowo czy Grodzisk Mazowiecki za dom trzeba zapłacić od 400 do 700 tys. zł.

— Ludzie, którzy chcą mieszkać w bardziej prestiżowym miejscu i są gotowi zapłacić nieco więcej, powinni się rozglądać na warszawskim Mokotowie czy Żoliborzu, gdzie dom w zabudowie szeregowej to wydatek od 1 mln zł do 2,5 mln zł, a domy wolno stojące — ze względu na bardzo małą, wręcz znikomą podaż — kosztują nawet powyżej 7 mln zł — mówi Małgorzata Pajor, analityk rynku nieruchomości Ober-Haus.

 

Do wyboru, do koloru

Mniej wysiłku w poszukiwanie domu w cenie mieszkania muszą włożyć łodzianie. Tam właściwie w każdej dzielnicy — zarówno w centrum, jak i na peryferiach — można znaleźć taką nieruchomość. Im dalej od centrum, tym taniej. Mieszkańcy Łodzi najczęściej szukają nieruchomości za 300-600 tys. zł.

— Za 300 tys. zł można kupić domy na małych działkach (do 600 mkw.) w stanie surowym otwartym, ewentualnie do kapitalnego remontu. Za 500-600 tys. zł można trafić na dom gotowy do wprowadzenia (z lat 80.), ale na niewielkiej działce — wyjaśnia Małgorzata Pajor.

W cenie mieszkania można znaleźć także nieruchomości w stanie deweloperskim, np. Tom Bud buduje domy o powierzchni 100 mkw., z tym że nie w Łodzi, lecz w Zgierzu. Kosztują około 700 tys. zł. Za jakieś 600 tys. zł można zaś kupić na Teofilowie dom od Domar-Invest.

 

 

Polowanie na okazję

Największy problem mają poznaniacy, choć w Wielkopolsce domów buduje się dużo. Okazji w cenie mieszkania trzeba szukać 10-15 km od centrum i dalej. Dużo domów sprzedaje się w Skórzewie, Komornikach, Konarzewie, Kamionkach, Dopiewie, Dąbrówce. W tych okolicach ceny domów zaczynają się od 3,5 tys. zł za mkw. W Poznaniu — od 5, 5 tys. zł/mkw. i osiągają nawet 8 tys. zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu