Wolny strzelec po polsku

DI, www.infakt.pl
opublikowano: 18-06-2010, 10:22

Ilu jest w Polsce freelancerów? Odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy w urzędowych statystykach. Jednak w oparciu o badanie przeprowadzone na przełomie kwietnia i maja 2010 roku na grupie 808 użytkowników serwisu www.infakt.pl możemy nakreślić obraz polskiego freelancera.

Wnioski z badania zostały przedstawione w najświeższym raporcie „Freelancer w Polsce 2010”. Dowodzą one, iż polski freelancer ma średnio 34 lata i najczęściej może się poszczycić wyższym wykształceniem. Prowadzi firmę przeważnie nie dłużej niż 3 lata, działając w szeroko pojętych usługach. Oferuje swoje usługi głównie na terenie kraju, ale zdarza się, że również pracuje dla podmiotów zagranicznych.

Jakiego rodzaju pracy może się podjąć freelancer?

Lista branż, w których pracują „wolni strzelcy”, cały czas się wydłuża. Co ciekawe, przoduje handel i sprzedaż (16,83%). Tuż za nimi plasuje się informatyka/programowanie (14,60%) oraz doradztwo i konsulting (11,01%). Dość licznie reprezentowane są również budownictwo (8,79%) oraz grafika i projektowanie (8,17%):
Freelancer to nie tylko grafik czy programista pracujący na zlecenie wielu klientów. Pracuję jako handlowiec dla jednej z największych firm na świecie – Foxconn Channel i też czuję się freelancerem. Posiadam własną firmę, muszę się rozliczać samodzielnie, moje zarobki uzależnione są od mojego zaangażowania i aktywności.

Każdy dzień może przynieść coś nieoczekiwanego

Grzegorz Rygioł, Country Sales Manager, Foxconn Channel, www.foxconnchannel.com

Do założenia własnej firmy polskich freelancerów najbardziej motywuje potrzeba niezależności oraz możliwość osiągania wyższych zarobków. Natomiast największą przeszkodą, z którą muszą się zmierzyć, są wysokie składki ZUS, ale także niepewność finansowa.
Dla mnie główną zaletą bycia freelancerem jest różnorodność pracy - wykonuję rozmaite zadania, każdy dzień może przynieść coś nieoczekiwanego, w takiej pracy nie ma miejsca na znużenie. Inne plusy to niezależność, możliwość podejmowania samodzielnych decyzji i brak szefa, któremu trzeba się podporządkować. Jako freelancer mam pole do samodzielnego działania, co zaspokaja potrzebę samorealizacji. Są jednak i minusy pracy jako „wolny strzelec”, jak niepewność finansowa, która bywa bardzo stresująca. Sama muszę troszczyć się o ciągłość pracy, nie ma szefa, który by o to zadbał. Ponadto w takiej pracy pozostaje niewiele wolnego czasu, co skutkuje okrojonym życiem towarzyskim... Z drugiej jednak strony nawet jeśli nie ma czasu wolnego dużo, to mogę go sobie wyznaczać według własnych potrzeb.

Freelancer jak kawa 3 w 1

Paulina Blachura, projektant mody, Studio B3, www.studiob3.pl

Prowadząc własną działalność gospodarczą, freelancerzy muszą sobie radzić także z wszelkimi formalnościami, w tym prowadzić księgowość firmy. Większość z nich korzysta w tym celu z usług biura rachunkowego lub zewnętrznego księgowego. Jednak prawie 1/3 respondentów radzi sobie z księgowością samodzielnie. Ponadto aż ponad połowa ankietowanych wyraża chęć, aby posługiwać się w tym celu oprogramowaniem online, biorąc pod uwagę zalety takiego rozwiązania, takie jak jego niska cena:
Do prowadzenia własnej działalności potrzebne są samodyscyplina i umiejętność oddzielania czasu przeznaczonego na pracę od tego poświęconego życiu osobistemu, co nie jest proste, bo jako freelancer lubię swoją pracę. Inne cechy, takie jak cierpliwość i odporność na stres, są wręcz niezbędne przy pierwszym spotkaniu z polskim prawem podatkowym, ZUSem i innymi instytucjami, z którymi freelancer musi się stykać. Na pewno w prowadzeniu firmy pomagają aplikacje do wystawiania faktur i prowadzenia księgowości. Ja wybrałem Infakt ze względu na dostęp online do oprogramowania, jego czytelność i przejrzystość.

Freelancerzy wszystkich branż łączcie się

Krzysztof Gawron, programista, www.infidea.pl

Polscy freelancerzy najczęściej pracują dla małych i średnich firm, ale znacząca ich część oferuje swoje usługi także sobie nawzajem. Przejawem chęci współpracy jest fakt, że coraz bardziej popularny staje się coworking. Niejednokrotnie freelancerzy korzystają też z pomocy znajomych lub poleconych „wolnych strzelców”:
W moim otoczeniu coraz więcej ludzi rezygnuje z pracy na etat i wybiera freelancing. Każdy z nas zna kilkunastu innych specjalistów w pokrewnych dziedzinach, dlatego często współpracujemy ze sobą przy dużych lub bardziej skomplikowanych projektach. Pomagamy sobie nawzajem, zlecając część pracy lub polecając swoje usługi zleceniodawcy. Przy zaawansowanych projektach tworzymy zespół niezależnych twórców, na który składają się: graficy, filmowcy, fotografowie, programiści, lektorzy, copywriterzy i specjaliści od marketingu.

Optymizm + ambicja + zaufanie = freelancer

Paweł Kasprzyk, new media designer, www.kcpr.pl

Najczęściej współpraca freelancerów z klientami opiera się na dużej dozie zaufania do zleceniodawców, ponieważ „wolni strzelcy” przeważnie nie zabezpieczają realizacji projektów przez pobieranie zaliczek. Taki optymizm ma swoje uzasadnienie, ponieważ w znaczącej większości płatności są regulowane, choć w połowie przypadków zdarzają się opóźnienia lub konieczne są ponaglenia.
Średnio polski freelancer osiąga w skali miesiąca przychód w wysokości 8 695 PLN, ale są i tacy, którzy zarabiają nawet powyżej 100 000 PLN. Co ważne, aż dla prawie 70% respondentów zarobki na deklarowanym poziomie nie są satysfakcjonujące.  Są oni jednak w tej kwestii optymistami, oczekując w bieżącym roku dochodu wyższego niż uzyskany w 2009 roku. Dowodzi to, iż polscy freelancerzy to ludzie ambitni, dążący do sukcesu finansowego.

Freelancerów przybywa

Wiktor Sarota, prezes Infakt, www.infakt.pl

Z roku na rok „wolnych strzelców” jest coraz więcej. Freelancing jako styl życia i sposób zarobkowania będzie zyskiwał coraz więcej zwolenników. Analiza wyników badań wskazuje, że już dzisiaj wielu Polaków zdecydowało na pracę poza etatem:
Wyniki badania użytkowników www.infakt.pl okazały się dla mnie dużym zaskoczeniem. Nie przypuszczałem, że aż 30% z nich jest freelancerami. Świadczy to o tym, że wolnych strzelców może być w Polsce więcej niż nam się początkowo wydaje.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, www.infakt.pl

Polecane