Wolta skarbu w PHN

  • Emil Górecki
opublikowano: 17-12-2012, 00:00

Miał być duży inwestor, a potem debiut, będzie odwrotnie. Radius wierzy, że jest liderem wśród chętnych.

Komisja Nadzoru Finansowego wznowiła procedowanie nad prospektem emisyjnym Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN), a jego właściciel — Ministerstwo Skarbu Państwa — zmienia formułę prywatyzacji.

W pierwszym kwartale spółka zadebiutuje na GPW, ale bez branżowego inwestora (tzw. cornerstone), którym miała być kontrolowana przez Roberta Szustkowskiego grupa Radius. Miejsce dla głównego inwestora znajdzie się dopiero w drugim etapie.

Skąd zmiana? Jak tłumaczy MSP w komunikacie — „w odpowiedzi na znaczące zainteresowanie ofertą PHN wśród inwestorów branżowych, które pojawiło po złożeniu oferty przez grupę Radius”.

Prywatyzacja PHN będzie więc dwuetapowa. W pierwszym kwartale przyszłego roku na giełdzie państwo sprzeda niewielki pakiet akcji w ofercie publicznej. Dopiero po upublicznieniu ruszy drugi etap, w którym skarb zaoferuje znaczący pakiet akcji inwestorowi branżowemu. Decyzja MSP zaskoczyła Radiusa, który od dwóch tygodni rozmawiał ze skarbem o strukturze nowego akcjonariatu i terminie debiutu.

— Podtrzymujemy chęć uczestnictwa w prywatyzacji PHN. Uważam, że jesteśmy do tego najlepiej przygotowani. Zamiana kolejności wyboru cornerstone’a i debiutu daje nam dodatkowy czas na negocjowanie lepszych warunków finansowania zakupu, bo będzie to już spółka publiczna. Jednak ostateczna decyzja o udziale w transakcji będzie zależała od ceny — mówi Robert Szustkowski.

Według deklaracji inwestora, Radius jest gotowy wyłożyć na inwestycję w PHN do 500 mln zł. Jak zapewnia, ma własne finansowanie, ale sięgnie też po pieniądze z banków. — Bierzemy pod uwagę objęcie niewielkiego pakietu akcji w pierwszym etapie, by zadziałać w spółce bardziej aktywnie niż z zewnątrz. Na razie jednak nie wiadomo, jak duży pakiet trafi na początek na rynek i po jakiej cenie — mówi Robert Szustkowski.

Radius czeka na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczącą przejęcia kontroli nad PHN. Prowadzi też analizę stanu prawnego nieruchomości holdingu i ocenę potencjalnych zagrożeń w postaci roszczeń. Skarb państwa chce zakończyć oba etapy prywatyzacji w przyszłym roku. Przed końcem 2013 r. będzie miał mniejszościowy udział w akcjonariacie PHN.

Zapraszamy na doroczne spotkanie liderów branży nieruchomościowej. To okazja do dyskusji przy okrągłym stole o najważniejszych problemach branży. Konferencja Polski Rynek Nieruchomości jest zaplanowana na luty 2013 r. Więcej informacji na stronie konferencje.pb.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wolta skarbu w PHN