Wood & Company - komentarz tygodniowy

15-01-2001, 10:00

Teraz powinien być wzrost

Ostatni tydzień na warszawskiej giełdzie upłynął pod znakiem spadków. Rozpoczęta jeszcze w Starym Roku korekta spadkowa, przybrała w ostatnim tygodniu dość poważne rozmiary, a rynek wyraźnie przyspieszył tempo swojej deprecjacji. Działo się tak pomimo zwyżki cen na rynku Nasdaq. Korekcie spadkowej poddała się większość giełd w Europie Zachodniej i Azji. Największe straty zanotowały jednak takie parkiety jak War-szawa, Praga czy Budapeszt.

Ostatni tydzień na GPW rozpoczął się od sporych spadków. Indeks WIG 20 w poniedziałek, opuścił dołem tworzony od połowy grudnia trójkąt symetryczny. Potwierdziło to obawy o możliwość osiągnięcia przez wskaźnik blue chips pułapu 1.700 pkt. W poprzedni piątek indeks WIG 20 zamknął się na poziomie 1.785 pkt. Spadki trwały aż do czwartku, kiedy to indeks blue chips rzeczywiście osiągnął pułap 1.704 pkt. Wskaźnik WIG dotarł natomiast do ponad dwumiesięcznej linii trendu wzrostowego i ukształtował tam świecowy sygnał kupna. Zapowiada on odwrócenie tendencji spadkowej i rozpoczęcie zwyżki. Rzeczywiście piątkowe notowania przebiegły pod znakiem silnej aprecjacji rynku. Rynek odbił się od swoich wsparć i odnotowujemy nowy impuls wzrostowy. Wydaje się, że ma on szanse na kontynuację podczas nadchodzącego tygodnia.

Wyraźny spadek wrażliwości inwestorów na złe informacje, jak również znacząca poprawa kondycji technicznej głównych indeksów, zapowiadają wzrosty cen na warszawskim rynku akcji. Jednocześnie ze względu na fakt, że walory z sektora IT, pozostają ostatnio klasycznym „barometrem nastrojów, a jednocześnie substytutem całego rynku”, poddadzą się one w przypadku wzrostów największej aprecjacji. W czasie korekty spadkowej to właśnie sektor Nowych Technologii zanotował najpoważniejsze straty i teraz to właśnie on stanie się lokomotywą zwyżki. Dowodem na to, może być przebieg ostatniej sesji tygodnia, kiedy to, co prawda cały rynek zanotował wzrost, jednak sektor IT zyskał na nim przeciętnie dwa razy więcej niż pozostałe walory.

Największe wahania cen nie ograniczyły się wyłącznie do walorów o małej kapitalizacji. Duże spadki, a następnie zwyżki kursów stały się udziałem takich walorów jak Agora, Elektrim, KGHM, Optimus, Prokom, czy Telekomunikacja. Ocieplenie koniunktury na amerykańskim rynku IT, spowodowało, że podczas ostatniej sesji tygodnia, po stronie kupna na warszaw-skiej giełdzie znaleźli się także inwestorzy zagraniczni. Pozwala to oczekiwać, że zwyżki cen będą kontynuowane w nad-chodzącym tygodniu.

Wśród wydarzeń, które w najbliższym tygodniu, determinować będą nastroje wśród polskich inwestorów wymienić warto publikowane w poniedziałek wyniki grudniowej inflacji oraz ujawniane w czwartek wyniki produkcji przemysłowej. Jeśli chodzi o inflację, to rynkowe oczekiwania oscylują w zakresie 0,4 do 0,6 proc., a w ujęciu rocznym daje to wynik w prze-dziale 8,8 do 9,0 proc. Jeśli inflacja okaże się wyższa, może to zniweczyć oczekiwania na obniżkę stóp procentowych pod-czas najbliższego posiedzenia RPP.

Jeśli chodzi o stopy procentowe, to warto również wspomnieć o piątkowej autopoprawce rządu do projektu budżetu. Po-prawka zwiększa poziom deficytu ekonomicznego, co skłonić może Radę Polityki Pieniężnej do przesunięcia w czasie decy-zji o obniżce stóp procentowych. Wydaje się, jednocześnie, że większość inwestorów, zdyskontowała już najbliższą zniżkę ceny pieniądza, a jej brak okazać może się dla rynku bardzo nieprzyjemny i wywołać okresowy spadek kursów.

Podsumowując, choć po ostatnich spadkach, na razie skłonność do robienia zakupów wśród giełdowych graczy nie jest zbyt wysoka, to oczekiwać można, że w miarę jak rynek rozpędzać będzie się po odbiciu od technicznych wsparć, atmos-fera inwestycyjna będzie się systematycznie poprawiać. Najbliższy tydzień powinien przynieść aprecjację rynku i zwyżkę indeksu WIG 20 do poziomu ok. 1.800 pkt.

Paweł Wojtaszek, Wood & Company

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wood & Company - komentarz tygodniowy