Work Service zakończył półrocze z dużą stratą

opublikowano: 01-10-2018, 07:39

17 mln zł wyniosła strata EBITDA Work Service'u w pierwszym półroczu 2018 r. Strata netto z działalności kontynuowanej to 46 mln zł.

W analogicznym okresie 2017 r. wynik EBITDA sięgał 9,7 mln zł, a strata netto 18 mln zł.

Maciej Witucki, prezes Work Service
Zobacz więcej

Maciej Witucki, prezes Work Service ARC

Przychody spółki, działającej na rynku pracy tymczasowej, wzrosły symbolicznie - z 1,026 do 1,047 mld zł.

Na działalności zaniechanej firma wypracowała 14 mln zł zysku, wobec 52 mln zł straty przed rokiem.

- Wyniki pierwszego półrocza, po wyłączeniu niefinansowych odpisów, są porównywalne z ubiegłorocznymi, ale znajdują są poniżej naszych oczekiwań. W głównej mierze, strata na działalności operacyjnej jest wynikiem niepieniężnych odpisów księgowych z lat ubiegłych i zdarzeń jednorazowych, które obniżyły nasz wynik o 26,6 mln zł. Ponosimy również koszty związane z procesami restukturyzacyjnymi i dostępem do kapitału. Jednak, podążając za naszą strategią, skupiamy się dziś na organicznym rozwoju biznesu na kluczowych dla nas rynkach Europy Środkowej. Efekty tych działań widać w rezultatach spółek z Polski, Czech czy Węgrzech. Co więcej, ze względu na spadające bezrobocie i rosnące problemy rekrutacyjne na polskim rynku pracy, zapotrzebowanie firm na kadry ze wschodu utrzymuje się na wysokich poziomach. Między innymi ten popyt, a także nasze wzmożone działania operacyjne i sprzedażowe, przełożyły się na podwojenie w ciągu ostatniego roku liczby pracowników z Ukrainy, których nasza Grupa zrekrutowała dla klientów - komentuje Maciej Witucki, prezes Work Service'u.

W raporcie finansowym spółka zaznaczyła, że znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, którą charakteryzują m.in: względnie wysokie zobowiązania kredytowe, obligacyjne i akwizycyjne z których istotna część zapada w bieżącym roku obrotowym oraz gorsze niż w ubiegłym roku wyniki operacyjne. Przekroczono wartość wskaźników kredytowych, których wartości graniczne zostały opisane w umowach kredytowych grupy. Jak dodano, trwa transakcja sprzedaży Grupy Exact, z której środki miały częściowo zredukować zadłużenie Grupy oraz ułatwić zarządowi negocjacje refinansowania pozostałej części zadłużenia oraz poprawić sytuacje w obszarze płynności finansowej spółki dominującej. Pogorszenie płynności ma bezpośredni wpływ na strukturę przychodów (ograniczone możliwości wzrostu i pozyskiwania nowych klientów oraz niespełniane kryteria dofinansowania pracowników niepełnosprawnych) oraz koszty bieżącej działalności i koszty finansowe związane z obsługą długu. 

W rok notowania spółki spadły o 84 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu