Woźny: chcemy, by do końca 2020 r. powstał „CEPiK” dla kotłów

  • PAP
opublikowano: 14-05-2019, 19:56

Chcielibyśmy, by do końca 2020 r. powstała krajowa ewidencja palenisk domowych, czyli taki "CEPiK” dla kotłów grzewczych – mówił we wtorek w Katowicach pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste powietrze" Piotr Woźny. Dodał, że w ewidencji mieliby pomóc kominiarze.

Woźny przypomniał podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, że w Polsce jest ok. 5,5 mln domów jednorodzinnych, z czego ok. 3,5 mln jest opalanych węglem. Te informacje nie są jednak do końca sprawdzone.

”Wiemy wszystko o wysokiej emisji (przemysłowej – PAP), ponieważ ponad 28 tys. emitentów zarejestrowanych jest w KOBIZE (Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami - PAP). Ale prawda jest taka, że generalnie o niskiej emisji, czym opalane są budynki, nie wiemy praktycznie nic” – przyznał pełnomocnik.

Woźny przypomniał, że pilotażowy program ewidencji kotłów grzewczych prowadzony jest obecnie w dziewięciu gminach. Koszt pilotażu to ok. 8,8 mln zł, grant finansowany jest z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

„Chcemy zaprząc do pomocy branżę kominiarską, jest ona bardzo ważnym elementem tej układanki. W Polsce mamy 5 tys. mistrzów kominiarskich, którzy przeprowadzają obowiązkowe kontrole przewodów wentylacyjnych. Chcielibyśmy, by przy okazji takich kontroli do bazy danych trafiła informacja, jaki rodzaj kotła jest w domu” – wyjaśnił pełnomocnik.

Według niego pilotaż mógłby się zakończyć w ciągu kilku miesięcy, a jeśli znajdzie się dalsze finansowanie, to gotowa informatyczna baza danych o stosowanych w domach kotłach grzewczych mogłaby powstać do końca 2020 roku.

„Jestem przekonany, że jeżeli stworzymy taki system informatyczny, taki CEPIK, gdy wypełnimy go danymi, to beneficjentami będziemy wszyscy" - powiedział. "Będziemy mogli efektywniej wydawać pieniądze na walkę z niską emisją" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane