Czytasz dzięki

WP jednak pokaże TVN24

opublikowano: 13-05-2020, 22:00

Po długich i burzliwych negocjacjach Wirtualna Polska dogadała się z grupą TVN i będzie mogła pokazywać jej kanały informacyjne w internecie.

Zgoda buduje oglądalność. Po ponad dwóch latach od chwili, gdy spółka zależna giełdowej Wirtualnej Polski Holding (WP) zwróciła się do TVN o przedstawienie warunków, na jakich mogłaby pokazywać w usłudze internetowej WP Pilot kanały informacyjne TVN24 i TVN24 BiŚ, strony w końcu doszły do porozumienia. Według naszych informacji na początku tego tygodnia podpisano umowę, w ramach której kanały informacyjne będą udostępnianie widzom WP Pilot przez czas nieokreślony, choć nie zabrakło kruczków.

Zobacz także

Ze strony WP umowę podpisała spółka Netwizor, która pozostaje w sporach prawnych z grupą TVN, dotyczących udostępniania bez zgody na poprzedniku platformy WP Pilot głównej anteny TVN. Spory te były jedną z przeszkód w negocjacjach, które teoretycznie powinny pójść gładko, bo TVN został zobowiązany do udostępniania swoich kanałów informacyjnych innym operatorom „za rozsądną cenę, ustalaną poprzez odniesienie do porównywalnych umów”. Obowiązek taki nałożyła na spółkę w 2018 r. Komisja Europejska jako jeden z warunków wydania zgody na przejęcie kontroli nad TVN przez amerykańską grupę Discovery.

WP szybko chciało wykorzystać wymogi unijne i już w 2018 r. zwróciło się do TVN o przedstawienie oferty, ale negocjacje toczyły się bardzo wolno. Sytuacja stała się pilna w ostatnich miesiącach, bo kanały informacyjne w czasie pandemii koronawirusa znacznie zyskały na popularności — według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu TVN24 miał 5,5-procentowy udział w oglądalności, co oznacza wzrost o 0,9 pkt proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

Jak pisaliśmy w „PB”, jeszcze pod koniec marca WP oficjalnie zawiadomiła o przeciąganiu negocjacji przez TVN firmę Grant Thornton, która jest tzw. podmiotem monitorującym wykonanie zobowiązań koncentracyjnych wobec Komisji Europejskiej. Ewentualne konsekwencje mogłyby być poważne — za niewypełnianie zobowiązań koncentracyjnych grozi kara w wysokości do 10 proc. rocznych obrotów.

Teraz, po podpisaniu umowy, widmo kary się oddaliło, ale WP nadal kwestionuje szczegóły umowy. Zgodnie z żądaniem TVN zgodzono się na tzw. blackouty, czyli zablokowanie emisji dowolnych audycji TVN24 i TVN24 BiŚ w usłudze WP Pilot. Według naszych informacji internetowa grupa uważa, że TVN nie powinien mieć prawa do blackoutów i zwróciła się w tej sprawie z prośbą o interwencję do podmiotu monitorującego.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane