Wpatrzeni w słabość euro

Adam Stańczak, DM BOŚ
opublikowano: 14-12-2011, 18:45

Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przyniosły kolejną sesję, która niemal w całości podporządkowała się kondycji wspólnej waluty i nastrojom na światowych rynkach zdominowanych zwątpieniem w strefę euro. Wyjątkiem, który nie był wstanie przeciwstawić się nastrojom, było zachowanie spółki Getin.

Na progu sesji mogło wydawać się, iż sprzedaż przez Getin części aktywów w postaci towarzystwa ubezpieczeniowego pozwoli GPW zignorować słabe otwarcia w Europie, ale po kilku minutach widać było, że kilkuprocentowa zwyżka spółki Leszka Czarneckiego ma zbyt małą siłę rażenia nastrojami. W efekcie rynek szybko podporządkował się zachowaniu giełd otoczenia, które spoglądały głównie na relację pomiędzy euro a dolarem. Właściwie przez cały dzień wykres WIG20 podążał krok w krok za wykresem eurodolara, co przesądziło o wyniku całości notowań. W praktyce do rangi wydarzenia dnia, które miało największy wpływ notowania, urósł dziś spadek eurodolara poniżej bariery 1,30.

Szczęśliwie dla byków skorelowaniu nastrojów nie towarzyszył imponujący obrót, który wskazywałby, iż rynek poważnie potraktował przebicie przez euro psychologicznej bariery. W istocie niemal cały dzień liderem obrotu w indeksie była spółka Getin, którą w finale dnia dogoniła spółka KGHM. W efekcie na niespełna 590 mln zebranych w WIG20 blisko 180 mln przypadło na miedziowego giganta i ożywiony jednostkowym wydarzeniem Getin, który w dniu dzisiejszym zanotował obrót kilkunastokrotnie większy niż w dniu wczorajszym, kiedy akcjami firmy obrócono za mniej niż 5 mln złotych.

Bilansem dnia jest spadek WIG20 o 0,62 procent przy stracie szerokiego WIG na poziomie 0,55 procent. Z   głównych indeksów spadkom oparł się tylko sWIG80, który zyskał skromne 0,22 procent. W kontekście spadku WIG20 warto jednak odnotować, iż mimo przeceny większości spółek nie brakło godnych szacunku zwyżek. Pomijając zwyżkę Getinu o 8,25 procent na finałowym fixingu blisko 3 procent droższe były akcje PGE a o przeszło 4 procent PGNiG. Również Tauron pochwalił się zwyżką o blisko 1 procent, co razem dało silnie kontrastującą z resztą indeksów zwyżkę sektorowej średniej WIG-Energia o 1,75 procent.

Dla osób poszukujących ocen kondycji rynku na wykresach, środa będzie tylko konsolidacją WIG20 na znanych wcześniej poziomach. Niski obrót i konsolidacyjna świeca na wykresie dziennym idealnie uzupełniają notowania, które nawet na chwilę nie wyszły poza granice bieżącego tygodnia. W praktyce oznacza to, iż dopiero nowe minima kilkudniowej przeceny, jaka miała miejsce w poprzednim tygodniu i w poniedziałek przyniesie jakieś nowe elementy lokalnej układanki. W szerszym obrazie rynek pozostaje w granicach szerokiej konsolidacji, która od miesięcy mrozi wykres i w tej perspektywie środa była tylko kolejnym dniem dryfu w ramach trendu bocznego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Polecane