Wrażliwe dane na pokusę

ŁUKASZ KISTER
opublikowano: 11-06-2013, 00:00

Skandal związany z kradzieżą danych sprawców wykroczeń drogowych, stwierdzonych przez fotoradary Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD), w naturalny sposób przycichł, ale nie oznacza to rozwiązania problemu.

Za jakiś czas inni oszuści mogą znowu spróbować rozesłać fałszywe mandaty i wyłudzić od kierowców po kilkaset złotych. Warto zatem przypomnieć kontrowersyjne szczegóły przetargu na rozsyłanie mandatów.

Dane osobowe sprawców wykroczeń powierzono do przetwarzania Poczcie Polskiej. Stało się tak pomimo uzasadnionych zastrzeżeń, że podmiot ten nie spełnia wszystkich wymagań stawianych przez GITD, a w szczególności nie posiada systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji. Mimo to właśnie tej państwowej firmie powierzono „wrażliwe” dane. Może warto więc się zastanowić, czy kradzież nie była pochodną decyzji GITD. Wcale nie mniej ciekawe od wyników śledztwa w sprawie oszustwa powinny być ustalenia Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych…

ŁUKASZ KISTER

ekspert bezpieczeństwa informacji

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁUKASZ KISTER

Polecane