Wróci z Syberii i posprząta Tatry

opublikowano: 15-07-2019, 22:00

Rafał Sonik — kierowca rajdowy, przedsiębiorca i jeden z najbogatszych Polaków — ma nową misję. Chce powalczyć o świadomość ekologiczną rodaków

Prawdopodobnie jeszcze dziś rano odkopywał swojego quada z błota lub piasku gdzieś na Dalekim Wschodzie, mknąc po zwycięstwo w Silk Way Rally. Wyścig, nazywany rajdem Dakar Wschód, rozpoczął się w Irkucku 6 lipca. Rafał Sonik dotarł już do mety i wygrał w swojej kategorii (quady) — to było do przewidzenia, przez większość wyścigu Polak prowadził w klasyfikacji generalnej. W drodze do chińskiego miasta Dunhuang on i pozostali rajdowcy zmagali się z błotnymi kąpielami w tajdze, wybojami mongolskich stepów, chińskimi równinami i piaskami pustyni Gobi. W sercu jednak — zapewnia twórca Gemini Holding — grają mu polskie Tatry i Kraków, niestety, osnuty smogiem, na sercu zaś leżą zmiany klimatyczne.

MISJA:
MISJA:
Po powrocie z Silk Way Rally, który zamierza wygrać, Rafał Sonik jedzie w polskie góry, żeby zbierać papierki i butelki po turystach
Fot. ARC

— Tatry to jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce. Często używam takiego porównania, że to nasz salon — mówi Rafał Sonik.

26 i 27 lipca odbędzie się finał tegorocznej akcji Czyste Tatry Eko Małopolska, organizowanej po raz ósmy przez Stowarzyszenie Czysta Polska, którego prezesem i jednym z głównych sponsorów jest właśnie Rafał Sonik. Partnerem instytucjonalnym wydarzenia jest United Nations Global Compact Poland (UNGCP), a wspierają je lokalny samorząd oraz marki Jan Niezbędny i Biedronka. Co roku na początku lata grupa kilku tysięcy wolontariuszy wyrusza na górskie szlaki, żeby posprzątać. Od początku akcji zebrali już łącznie 5 ton odpadów.

— Czy ktoś chciałby zapraszać gości do zaśmieconego i zaniedbanego salonu? Dlatego właśnie stworzyliśmy projekt edukacyjny Czyste Tatry. Chcemy, by dobry przykład z tatrzańskich szlaków inspirował wszystkich mieszkających w miastach, miasteczkach i na wsiach — tłumaczy Rafał Sonik.

Ideę co roku wspierają celebryci. Każdej edycji towarzyszą koncerty, warsztaty, wspólne ogniska. W tym roku podczas finału Czystych Tatr z wolontariuszami spotka się m.in. Beata Pawlikowska, reporterka i podróżniczka, a rozgrzewkę poprowadzi trener Daniel Kuczaj. Aby inspirować młodych, stowarzyszenie zaprosiło też znanych youtuberów. Rafał Sonik, który jest siedmiokrotnym zdobywcą rajdowego Pucharu Świata, pod koniec lipca będzie już w Polsce — jak co roku planuje wziąć udział w akcji i pójdzie z wolontariuszami w góry. 

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Dziś sprzątamy Tatry, ale jestem przekonany, że przy zaangażowaniu naszych partnerów i firm, które dbałość o ekologię stawiają wysoko w swoich strategiach, w najbliższych latach będziemy sprzątać kolejne regiony Polski — zapowiada rajdowiec.

Jego zdaniem, na polu ekologii jest jeszcze dużo do zrobienia, ale odrabiamy lekcje.

— Widzimy, że Polakom środowisko i to, co pozostawimy przyszłym pokoleniom, coraz bardziej leży na sercu. Osiem lat temu sprzątanie tatrzańskich szlaków zaczynaliśmy z tysiącem wolontariuszy — znieśliśmy z gór 2,5 tony śmieci. W ubiegłym roku było to już tylko 420 kg odpadów, a w akcji wzięło udział aż 7 tysięcy osób! Widać, że nasza świadomość ekologiczna rośnie, choć nieocenione są także działania Tatrzańskiego Parku Narodowego, który przez cały rok zbiera bardzo dużo śmieci — mówi biznesmen.

Nie chodzi tylko o przekonywanie turystów, by trafiali papierkiem do kosza na śmieci. Niedawno Rafał Sonik zaangażował się w walkę ze smogiem i zmieniającym się klimatem. Został ambasadorem kampanii UNGCP Doba bez smogu i promuje hasło „Daj przyQuad! Nie niszcz lasu!”. Problem smogu jest mu szczególnie bliski.

— Zapraszam do Krakowa w okresie smogowym. Wystarczy rano wyjść z domu, a nawet po prostu uchylić okno, by poczuć, że nie jest dobrze — wyjaśnia rodowity krakowianin.

Stara się świecić przykładem nie tylko jako organizator — segreguje śmieci i nie jeździ autem, gdy nie ma takiej potrzeby. Każdy z nas może się przyczynić do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy i bez którego nie możemy żyć — m.in. na to zwraca uwagę kampania UNCPG. Tymczasem ludzie ogrzewają domy, paląc śmieci, zbyt często używają samochodów, podczas gdy do wyboru mają coraz więcej opcji. Smog jest zabójczy — niebezpieczny szczególnie dla dzieci i zwierząt, bo metale ciężkie i szkodliwe pyły utrzymują się na wysokości około jednego metra. Nasz klimat drastycznie się zmienia, a prognozy na 2030 czy 2050 r. są bardzo przygnębiające. Musimy dać z siebie wszystko, by te katastroficzne wizje się nie ziściły. Zacznijmy od zmiany przyzwyczajeń — mówi Rafał Sonik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane