Wrocław Główny odzykuje blask

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 15-06-2010, 00:00

Na dworcu Głównym we Wrocławiu przebudowa idzie pełną parą, zakończono już rozbiórkę budynku Cargo.

Prace przy przebudowie idą zgodnie z planem

Na dworcu Głównym we Wrocławiu przebudowa idzie pełną parą, zakończono już rozbiórkę budynku Cargo.

Robotnicy Budimeksu, generalnego wykonawcy przebudowy, zdejmują kostkę brukową na parkingach, demontują stropy nad piwnicami i ścianki działowe w piwnicach. Już wcześniej rozebrali ścianę kasową w holu głównym i zaczęli rozbiórkę pomieszczeń usługowych. Szczególnej uwagi i ostrożności wymaga demontaż zabytkowej stolarki drzwiowej i okiennej na parterze. Przekazuje się ją do renowacji. Zdemontowano także schody zewnętrzne i granitowe zejścia do piwnic. Stanęły też pierwsze elementy rusztowania elewacyjnego przy budynku dworca od strony ul. Peronowej.

Przebudowa budynku głównego wiąże się ze wzmocnieniem elementów konstrukcyjnych, a także wymianą instalacji elektrycznych, wodociągowych i teletechnicznych. Dworzec będzie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Pojawi się na nim nowoczesny system monitoringu. Wnętrza będą na nowo zaaranżowane. Z holu na piętro będzie się można dostać ruchomymi schodami. Z piętra będzie można wyjść na pas zieleni — ciąg spacerowy między halami peronowymi a kopułą wieńczącą hol główny. Przed dworcem powstanie deptak.

Prace modernizacyjne zaczęły się w kwietniu, a zakończą się wiosną 2012 r. Wrocław Nowy Główny ma być jednym z najnowocześniejszych dworców w kraju. Wartość prac modernizacyjnych to ponad 293 mln zł, w tym 180 mln zł to dofinansowanie z UE.

M

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu