Wrocław koduje informatyków

opublikowano: 18-02-2014, 00:00

Miasto od tego roku szkolnego uczy dzieci algorytmicznego myślenia, a wkrótce zaproponuje dorosłym kursy IT.

„Wrocław koduje” — to dwa uzupełniające się projekty, dzięki którym w stolicy Dolnego Śląska nigdy nie zabraknie informatyków. Pierwszy działa od września, drugi ruszy lada moment.

— Do 24 lutego potrwa przetarg łączny na zorganizowanie szkoleń, które mają przekwalifikować osoby z wyższym wykształceniem na potrzeby lokalnego rynku pracy IT. To projekt „Wrocław pracuje”. Kursy będą składały się z modelu teoretycznego i praktycznego. Ten ostatni odbędzie się w firmach biorących udział w projekcie, czyli Credit Suisse, Tieto, NSN, Volvo IT i SMT Software. Moduł teoretyczny potrwa prawie trzy miesiące, a praktyczny ponad miesiąc. W pierwszym cyklu będziemy chcieli przeszkolić 150 osób. Firmy, które starają się o ten kontrakt, muszą być zaakceptowane przez naszych partnerów biznesowych — mówi Ewa Kaucz, wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW).

W kursach będą mogli wziąć udział absolwenci kierunków z programami studiów zawierających elementy modelowania matematycznego, co jest dobrą bazą do wykształcenia myślenia algorytmicznego, którym posługują się programiści.

To dla starszych, ale Wrocław pomyślał i o dzieciach, które poprzez zabawę uczy algorytmicznego i logicznego myślenia w ramach programu „Język maszyn”. Autorami jest trójka młodych naukowców związanych z Akademią Młodych Uczonych i Artystów. W tym roku szkolnym wystartował pilotażowy projekt w 64 podstawówkach i gimnazjach, przeszkolonych jest 1000 nauczycieli.

— W czerwcu przeprowadzimy ewaluację programu. Jeśli sprawdzian wypadnie pozytywnie, program będzie stałym elementem nauczania we wszystkich wrocławskich szkołach — zapowiada wiceprezes ARAW. Wyjaśnia, dlaczego Wrocław to robi.

— IT to nasza przyszłość — wyszliśmy z założenia, że trzeba edukować dzieciaki od najmłodszych lat. Rynek pracy w branży IT bardzo dynamicznie się rozwija: Wrocław jest zagłębiem firm informatycznych, zarówno z polskim, jak i zagranicznym kapitałem, a według danych ABSL, we Wrocławiu jest najwięcej w Polsce centrów R&D (głównie ze specjalizacją software development) i osób pracujących w tej branży. Firmy intensywnie poszukują pracowników, a we Wrocławiu jest całkiem sporo młodych osób z wyższym wykształceniem, które mają problem ze znalezieniem pracy bądź pracują poniżej swoich intelektualnych możliwości — mówi Ewa Kaucz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu