Wrocław ma już milion metrów biur

opublikowano: 30-07-2018, 22:00

W pierwszej połowie roku na ośmiu rynkach regionalnych oferta biur wzrosła prawie o 256 tys. mkw., osiągając 4,64 mln mkw.

Najwięcej nowych powierzchni w tym roku pojawiło się we Wrocławiu, gdzie skończyła się budowa m.in. Sagittarius Business House’u (ok. 25 tys. mkw.) i Retro Office House’u (ponad 18 tys. mkw.) — podają przedstawiciele BNP Paribas Real Estate Poland. Tym samym rynek wrocławski, jako drugi po Krakowie, przekroczył 1 mln mkw. powierzchni biurowej. Obecnie w regionach powstaje ok. 90 obiektów biurowych, które zwiększą podaż o ok. 950 tys. mkw. do końca 2020 r.

Ponad połowa pojawi się na dwóch wiodących rynkach — w Krakowie (ok. 30 proc.) i we Wrocławiu (ok. 20 proc.). Trzecim regionem pod względem aktywności deweloperów jest Trójmiasto, gdzie na etapie budowy jest ok. 150 tys. mkw. Jak szacują eksperci BNP Paribas Real Estate Poland, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. popyt netto na biura w regionach wyniósł ok. 205 tys. mkw. Kraków i Wrocław najbardziej interesowały najemców, generując łącznie 55 proc. Z kolei w Trójmieście, Katowicach, Łodzi i Poznaniu podpisano umowy obejmujące po ok. 20 tys. mkw. Jednocześnie w pierwszej połowie 2018 r. na rynkach regionalnych wskaźnik wolnej powierzchni zmalał o ok. 0,6 pkt. proc. Nawet w Krakowie, mimo dużej skali nowych projektów, spadł o ok. 0,5 pkt. proc. do 9,3 proc. na koniec czerwca ze względu na duże zainteresowanie najemców.

— Również we Wrocławiu wysoki poziom popytu netto pozwolił utrzymać stopę pustostanów poniżej 10 proc., mimo że na rynek trafiło ponad 100 tys. mkw. nowych biur. W Trójmieście od stycznia do czerwca pojawiło się niemal 50 tys. mkw. nowej powierzchni, która także została szybko wchłonięta przez rynek, a wskaźnik pustostanów spadł do 6,7 proc. — podaje Tomasz Skrzypek, starszy konsultant w dziale wynajmu powierzchni biurowych w BNP Paribas Real Estate Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy