Wrocław ściągnie miliard w systemie PPP

Anna Pronińska
27-11-2009, 00:00

Dwa mosty, parking podziemny, a nawet... cmentarz. Wrocław szykuje megainwestycje. Sam ich nie sfinansuje.

2

Stolica Dolnego Śląska liczy na prywatny biznes

Dwa mosty, parking podziemny, a nawet... cmentarz. Wrocław szykuje megainwestycje. Sam ich nie sfinansuje.

Po Warszawie, Krakowie czy Trójmieście kolejna metropolia liczy, że prywatny partner pomoże jej przeprowadzić kluczowe inwestycje. Wrocławskie plany szaczowane są na miliard złotych.

— Mamy kilka priorytetowych projektów, a w kasie miasta brakuje pieniędzy. Dlatego chcemy skorzystać z nowych przepisów o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Najbardziej zależy nam na budowie tzw. mostu wschodniego za 510 mln zł — mówi Katarzyna Kasprzak, rzeczniczka departamentu infrastruktury i gospodarki wrocławskiego urzędu miejskiego.

W ramach projektu, który będzie częścią obwodnicy śródmiejskiej, mają powstać dwa mosty przez Odrę i Oławę o łącznej długości 4 km. Dodatkowo miasto planuje przeznaczyć 47 mln zł na wykup gruntów pod inwestycję. Projekt ma być zrealizowany w ciągu 30 miesięcy od zawarcia umowy, partner wybrany już wiosną 2010 r.

— Inwestycja ma pomóc odciążyć dwa zabytkowe mosty, którymi wjeżdża się do centrum — wyjaśnia Katarzyna Kasprzak.

Miasto zastanawia się nad formą płatności dla inwestora. Eksperci nie ukrywają, że w zależności od przyjętego modelu wynagradzania, ryzyko ekonomiczne tego rodzaju inwestycji może ponosić partner prywatny.

— Na pewno koniecznie trzeba zapewnić inwestorowi zwrot nakładów. Miasto może rozważyć formę tzw. opłat ukrytych, kiedy wylicza się liczbę samochodów korzystających z mostu i na tej podstawie płaci inwestorowi wynagrodzenie. Tak się robi na Wyspach Brytyjskich. Ryzyko dla partnera prywatnego jest wtedy większe, bo nie wie, ile aut będzie mostem jeździć — uważa mecenas Michał Prochwicz z kancelarii Krassowski.

Parking, baseny....

Numerem dwa na liście priorytetów Wrocławia w systemie PPP jest budowa podziemnego dwukondygnacyjnego parkingu pod placem Nowy Targ. To projekt o szacunkowej wartości 117 mln zł.

— Chcemy tu stworzyć od 300 do 800 miejsc. Partner prywatny zaprojektuje i wybuduje obiekt. Zyski będzie czerpał z zarządzania parkingiem — wyjaśnia Katarzyna Kasprzak.

Miasto planuje zawrzeć umowę z partnerem prywatnym wiosną.

Wrocławscy samorządowcy mają też nadzieję, że uda im się znaleźć partnerów na budowę czterech przyszkolnych basenów. Łącznie te inwestycje przekroczą 100 mln zł.

... a nawet cmentarz

Nietypowym projektem w ramach PPP będzie budowa cmentarza komunalnego przy ul. Awicenny. Konieczne nakłady to "kilkadziesiąt milionów złotych".

— Cmentarz ma powstać na działce przyległej do starego cmentarza. Oba połączy kładka. Mamy gotową dokumentację. Partner miałby zbudować m.in. kaplicę, krematorium, alejki, posadzić drzewa. Zarabiać będzie na pochówkach. To inwestycja na wiele lat — mówi rzeczniczka departamentu infrastruktury miasta.

Przyznaje, że zainteresowania ze strony inwestorów na razie brak.

— To byłby pionierski projekt w systemie PPP. Nie ma przeciwwskazań, bo przepisy przewidują możliwość świadczenia przez partnera prywatnego usług publicznych. W tym przypadku zapewne pobierałby on opłatę za dostępność usługi, a nie liczbę pochówków — mówi Michał Prochwicz.

Jeśli plan nie wypali miasto zawiesi projekt, a w zamian rozbuduje istniejący cmentarz na peryferiach Wrocławia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wrocław ściągnie miliard w systemie PPP