Wrzesień miesiącem eksportu

opublikowano: 15-11-2017, 22:00

Makroekonomia

Nadwyżka w handlu towarami w strefie euro (z resztą świata) wyniosła we wrześniu 26,4 mld EUR i była wyższa o 2,1 mld EUR niż rok temu — wynika z danych Eurostatu. Dla wszystkich krajów UE zmiana była jeszcze większa. We wrześniu tego roku saldo handlowe wyniosło 3,1 mld EUR, podczas gdy w analogicznym miesiącu 2016 r. było 1,6 mld EUR pod kreską. To zasługa blisko dwukrotnie szybszego tempa wzrostu eksportu (6,3 proc. r/r) niż importu (3,2 proc. r/r). Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku danych dotyczących Polski. Z bilansu płatniczego NBP wynika, że roczna dynamika eksportu po wrześniu wyniosła 10,2 proc., a importu zaledwie 5,7 proc. Taki rozkład sił przełożył się na miesięczną nadwyżkę handlową w wysokości 764 mln EUR. Jest to drugi pod względem wielkości wynik w historii.

170,4 mld EUR Tyle wyniosła nadwyżka w handlu towarami krajów strefy euro z resztą świata w okresie styczeń-wrzesień 2017 r…

1,7 mld EUR Tyle wyniosło saldo handlowe dla Polski za okres styczeń-wrzesień 2017 r…

7,4 mld EUR …a taka była dla wszystkich krajów UE.

188,1 mld EUR …a takie było dla Niemiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu