WSiP osiągnie 17 mln zł zysku

Łukasz Świerżewski
17-10-2000, 00:00

WSiP osiągnie 17 mln zł zysku

Zarząd Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych liczy, że jeszcze w październiku ministerstwo skarbu wyłoni inwestora strategicznego spółki. W tym roku spółka znów wyjdzie na plus i zanotuje 17 mln zł zysku.

Prywatyzacja WSiP, największego polskiego wydawcy podręczników, od kilku miesięcy tkwi w martwym punkcie. O kupno wydawnictwa starają się: koncern wydawniczy Pearson, spółka Uniprom i konsorcjum Polskie Książki Edukacyjne.

— Sami niecierpliwimy się już przeciąganiem procesu prywatyzacji, ale być może jeszcze październik przyniesie rozstrzygnięcia — twierdzi Rafał Grupiński, prezes WSiP.

Jego zdaniem, powodem opóźnień była zmiana na stanowisku ministra skarbu i realizacja bądź kontynuacja wielkich prywatyzacji, m.in. TP SA.

Przez kilka lat pozycja WSiP na rynku stale słabła. W samym 1999 roku udział wydawnictwa w sprzedaży podręczników spadł z 43 do 35 proc. Spółka przyniosła straty.

— Dzięki restrukturyzacji i wprowadzeniu nowych produktów udało nam się zwiększyć sprzedaż o około 2 mln sztuk. Na koniec roku sprzedamy około 17 mln książek. Pozwoli to na utrzymanie pozycji na rynku — twierdzi Rafał Grupiński.

Poprawiła się też kondycja finansowa WSiP. Spółka, która w ubiegłym roku przyniosła 6,8 tys. zł strat, na koniec 2000 roku planuje 17 mln zł zysku.

— Wolne środki przekroczą 100 mln złotych, część pieniędzy mogliśmy oddać w aktywne zarządzanie — mówi Rafał Grupiński.

Największy wzrost sprzedaży WSiP zanotował w segmencie podręczników do nauczania początkowego. Celem strategicznym spółki jest umacnianie pozycji na tym rynku. WSiP rozbudowuje też strony internetowe.

— Tworzymy tematyczne serwisy powiązane z konkretnymi podręcznikami. Na naszych stronach nauczyciel i uczeń znajdą informacje oraz materiały rozszerzające i dopełniające zawartość książki. W najnowszych podręcznikach są już odniesienia do naszej witryny — opisuje Krzysztof Murawski, dyrektor ds. wydawniczych WSiP.

W pierwszym kwartale 2001 roku WSIP chce też uruchomić księgarnię internetową. Początkowo przeznaczona ona będzie dla dystrybutorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WSiP osiągnie 17 mln zł zysku