Wsparcie na budowę ekomieszkań i domów

  • Marta Bellon
opublikowano: 05-04-2013, 00:00

Inicjatorzy programu ekodopłat liczą, że nakręci on koniunkturę na zielone technologie i budownictwo. Deweloperzy odpowiadają — nie będzie to łatwe.

Program dopłat do kredytów na domy i mieszkania energooszczędne — trafiony pomysł, który zwiększy popyt na tego typu budownictwo czy raczej myślenie życzeniowe? Zapytaliśmy deweloperów, jak oceniają jedyny obecnie rządowy program wparcia budownictwa mieszkaniowego. Program realizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Mogą skorzystać z niego osoby fizyczne budujące domy jednorodzinne i kupujące domy albo mieszkania od deweloperów.

Jego budżet opiewa na 300 mln zł. Będzie realizowany od 2013 do 2018 r. we współpracy z siedmioma bankami: Bankiem Polskiej Spółdzielczości, SGB-Bankiem, Bankiem Ochrony Środowiska, Bankiem Zachodnim WBK, Getin Noble Bankiem, Nordeą oraz Deutsche Bankiem. Akcja kredytowa ma ruszyć od drugiej połowy kwietnia. NFOŚiGW zamierza w ciągu najbliższych sześciu lat wesprzeć budowę lub zakup 12 tys. energooszczędnych i pasywnych domów oraz mieszkań. Dotacje będą wypłacane po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia i potwierdzeniu wymaganego standardu energetycznegoprzez budynek. Ich wysokość uzależniona będzie od standardu energetycznego wyrażonego przez wskaźnik rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (dla lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych: od 11 tys. brutto — standard NF40-EUco 40 kWh/(m2*rok) do 50 tys. brutto dla domów jednorodzinnych — standard NF15 –EUco 15 kWh/(m2*rok ).

Zainteresowanie rośnie

Według informacji Związku Banków Polskich i NFOŚiGW zainteresowanie nowym kredytem rośnie już od kilku tygodni.

— Od stycznia odbieramy tygodniowo po kilkadziesiąt telefonów i e-maili z zapytaniem o ten kredyt. A wiemy, że do NFOŚiGW trafia jeszcze więcej osób. Nie obawiam się więc o popyt, ale raczej o szybkie wyczerpanie planowanego budżetu dopłatowego — mówi Arkadiusz Lewicki, dyrektor Zespołu ds.

Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych. Jednak optymizm inicjatorów programu studzą deweloperzy. Michał Świderski ze Skanska Residential Development Poland przyznaje, że coraz częściej słyszy się o rosnącym zainteresowaniu deweloperów energooszczędnością, ale rynek będzie rozwijał się w tym kierunku powoli.

— W Skanska tworzymy projekty energooszczędne od lat. Zależy nam na uświadomieniu klientom, jak opłacalna jest inwestycja w podobne rozwiązania. Rosną koszty utrzymania i koszty energii, więc naturalnie szukamy możliwości oszczędności. Dążymy do tego, aby nasi klienci mieli w przyszłości możliwość skorzystania z dopłat NFOŚiGW — mówi Michał Świderski.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Mariola Matczak-Augustyniak z Unidevelopment zwraca uwagę, że energooszczędność inwestycji ma zdecydowanie większe znaczenie w przypadku osób zainteresowanych kupnem domu niż mieszkania. To klienci planujący zakup domu pytają zazwyczaj o certyfikat energetyczny, zapotrzebowanie na energię, przenikalność cieplną czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w inwestycji.

— Zastosowanie ciągle jeszcze drogich energooszczędnych technologii i materiałów podwyższa ceny sprzedaży nieruchomości wielorodzinnych. Relatywnie niewielkie dopłaty do zakupu mieszkania w takich inwestycjach, wahające się od 11 tys. zł do 16 tys. zł, nie zrekompensują nabywcy większego kosztu mkw. lokalu.

W sytuacji gdy większość osób podejmuje decyzje o zakupie mieszkania głównie na podstawie jego ceny i lokalizacji, lokale w budynkach wielorodzinnych o parametrach odpowiadających domom energooszczędnym bądź pasywnym byłyby zdecydowanie niekonkurencyjne. Co więcej, kwota dotacji otrzymanej do zakupu takiej nieruchomości będzie przychodem, który powinien zostać uwzględniony w zeznaniu podatkowym. W związku z tym nie należy spodziewać się wysyputego typu projektów — mówi Mariola Matczak-Augustyniak.

Według niej, chociaż na rynku jest spora grupa klientów świadomych ekologicznie, to nadal nie stać ich na droższe, ale energooszczędne lokum.

— Choć już dzisiaj niektórzy deweloperzy wprowadzają do swoich budynków pojedyncze bardziej ekologiczne technologie, to kwestie budżetowe ograniczają możliwość wykorzystania takich rozwiązań na szerszą skalę — zaznacza Mariola Matczak-Augustyniak.

Inaczej jest z domami

Jednak w przypadku domów jednorodzinnych sytuacja wydaje się inna. Deweloperzy przekonują, że klienci mają dostęp do bogatej oferty projektów energooszczędnych i pasywnych. A wizja zaoszczędzenia od 30 do 50 tys. zł na kredycie jest kusząca.

— Zdecydowanie tańsze jest również utrzymanie takiej nieruchomości. Należy więc się spodziewać, że coraz więcej świadomych osób będzie decydowało się na realizację energooszczędnych domów — prognozuje Mariola Matczak- -Augustyniak. W badaniu popytu przeprowadzonym przez BIOSTAT przed uruchomieniem programu dopłat 1 na 4 respondentów przyznał, że planuje budowę domu lub zakup mieszkania o niższym zapotrzebowaniu na energię. Aż 73 proc. badanych chciałoby taką inwestycję finansować własnymi pieniędzmi w połączeniu z kredytem bankowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane