Wspieramy rozwój przedsiębiorców

opublikowano: 29-11-2017, 22:00
aktualizacja: 29-11-2017, 23:09

Przedsiębiorcy z sektora MSP w pierwszej kolejności finansują rozwój swoich firm z własnych pieniędzy, w drugiej kredytami, tu od lat nic się nie zmienia.

 Jednak coraz odważniej sięgają też po inne źródła. Są także zainteresowani wszelkimi produktami i usługami, które mogą wspierać lub zabezpieczać ich rozwój oraz przyspieszyć ekspansję rynkową — wynika z ankiet przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorców podczas „Akademii wspierania rozwoju MSP 2017”. W październiku i listopadzie odwiedziliśmy sześć miast: Lublin, Białystok, Wrocław, Łódź, Toruń i Poznań. Celem akademii jest przekazywanie właścicielom i osobom zarządzającym małymi i średnimi firmami najbardziej aktualnych informacji dotyczących zewnętrznych rodzajów ryzyka, które mogą wpłynąć na rozwój, możliwości finansowania inwestycji i instrumentów finansujących, najważniejszych zmian prawnych, a także sposobów zabezpieczenia transakcji i ekspansji zagranicznej.

W tym roku część warsztatów poświęcona finansowaniu zdominowana została przez informacje naszych partnerów — Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i PWB na temat konkursów skierowanych do MSP, w których przedsiębiorcy mogą się ubiegać o wsparcie z Unii Europejskiej. Ekspert SpotData przedstawiał trendy ekonomiczne, które mogą wpływać na rozwój firm, wypunktowywał największe zagrożenia. Doradca podatkowy PWB tłumaczył zmiany, jakim od tego roku uległy obowiązki polskich podatników dotyczące dokumentacji cen transferowych. Natomiast eksperci AXA tłumaczyli, jak ubezpieczenia mogą wspierać ekspansję zagraniczną i zabezpieczać przedsiębiorców przed ryzykiem.

Tegoroczna Akademia była szóstą z kolei. W sumie w naszych warsztatach do tej pory zdobywało wiedzę ponad 2 tys. przedsiębiorców. Ponownie za poziom merytoryczny i organizację dostaliśmy od uczestników ponad 4 pkt. w 5-stopniowej skali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BEATA TOMASZKIEWICZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu