Wspierasz młodych, płacisz mniej

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 31-01-2014, 00:00

Europejski Fundusz Leasingowy pożyczył od EBI 50 mln EUR, które przeznaczy na leasing dla małych i średnich firm, zatrudniających młodych ludzi.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) od wielu lat ułatwia dostęp do finansowania dla małych i średnich firm w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Organizacja niedawno rozpoczęła realizację programu „Praca dla Młodych”, którego głównym celem jest wspieranie młodych osób (w przedziale wiekowym 15-24 lat) na rynku pracy. W Polsce realizatorem programu jest Europejski Fundusz Leasingowy, który dostał z EBI pożyczkę w wysokości 50 mln EUR i zamierza przeznaczyć tę kwotę na finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw, wspierających młodych ludzi wchodzących na polski rynek pracy. Produkt współfinansowany przez EBI, to leasing europejski.

— Firmy z sektora MSP, które chcą zgłosić się do nas po leasing, będą mogły skorzystać z preferencyjnych warunków, jeśli spełnią jeden z trzech warunków: w ciągu ostatnich 6 miesięcy zatrudniły przynajmniej jedną młodą osobę (15-24 lat), oferują kształcenie zawodowe, staże lub programy szkoleniowe dla młodych osób lub podpisały umowę o współpracy z instytucją odpowiadającą za kształcenie, np. uniwersytetem, technikum, szkołą zawodową o zatrudnianiu młodych osób, np. podczas letnich praktyk — wymienia Radosław Kuczyński, prezes EFL. Jeśli warunek zostanie spełniony, firma dostanie leasing tańszy o 0,7 proc. od produktu ze standardowej oferty EFL.

EFL współpracuje z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym już od 2007 r., kiedy to podpisano umowę na 80 mln EUR. Łącznie z najnowszą pożyczką, strony podpisały umowy, które opiewały na łączną kwotę 530 mln EUR. Do tej pory z leasingu europejskiego korzystały przedsiębiorstwa działające w sektorach: transportowym (21 proc.), sprzedaży (20 proc.), usługach (17 proc.) oraz przemyśle (15 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu