Wspinaczka na pik inwestycyjny

opublikowano: 06-09-2012, 00:00

XXII FORUM EKONOMICZNE

Wśród bloków tematycznych XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju o pierwszeństwo problemy energetyczne rywalizują z przyszłością europejskiej waluty. Ale w czołówce jest także infrastruktura i rozwój regionalny. Co nie dziwi, jako że kończy się unijna perspektywa finansowa 2007-13, następna 2014- 20 zaś będzie niezrównanie chudsza i nie wiadomo, czy na forum, powiedzmy, XXV będzie o czym mówić.

W środę pakiet paneli poświęcony został perspektywom transportu kolejowego. Według złotoustego ministra Sławomira Nowaka jest dobrze, z przyszłorocznego budżetu w części transportowej naprawdę jest zadowolony, a kolej czeka „absolutny pik inwestycyjny”. Ba, już ostatnie miesiące są „dopalaczem inwestycyjnym”, „szarpnięciem cuglami” itd.

Gdy jednak rzeczywistość odcedzi się z poetyckiej propagandy sukcesu, wychodzi diabeł szczegółów. Debata szefów spółek kolejowych, której przysłuchiwał się szef całej grupy Jakub Karnowski, potwierdziła absolutnie nadrzędną, dominującą rolę pieniędzy. Przewoźnicy generalnie zarzucają Polskim Liniom Kolejowym (PLK) zbyt wysokie stawki dostępu do torów, ale to źródło dopłacania do pieniędzy unijnych i na razie nie ma mowy o obniżce.

Wśród licznych wątków finansowych zaskoczyło mnie kolejowe ubolewanie, że niekorzystna jest obowiązująca w Polsce od zawsze zasada, iż to właśnie kolej finansuje przejazdy przez tory, zarówno jednopoziomowe, jak i tunele/wiadukty. Te koszty PLK najchętniej przerzuciłyby na drogowców.

Ciekawostką samą w sobie jest okoliczność, że rozbieżność interesów spółek z grupy PKP staje się lejtmotywem publicznych debat. Ale generalny wniosek z infrastrukturalnej części krynickiego forum nie jest taki pesymistyczny: jeszcze kolej nie zginęła, kiedy my żyjemy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu