Współpraca jest konieczna

MK
opublikowano: 13-04-2007, 00:00

Czy i w jakim zakresie przedsiębiorstwa korzystają z usług doradców personalnych.

Bertrand Le Guern

dyrektor zarządzający Netii

Jestem w Polsce niemal od początku transformacji ustrojowej. Mogłem obserwować, jak zmieniał się stosunek pracodawców do usług personalnych. Na początku była wielka nieufność — traktowanie HR jako nowinki z Zachodu, mody, która nad Wisłą nigdy się nie przyjmie. Tutejsi pracodawcy różnili się pod tym względem np. od przedsiębiorców we Francji, którzy doskonale rozumieją, że od właściwie dobranych kadr zależy sukces firmy. Nawet niektórzy menedżerowie w działających w Polsce międzynarodowych korporacjach jeszcze parę lat temu nie rozumieli wagi problemu. Wysokie bezrobocie utwierdzało w złudnym przekonaniu, że na każde stanowisko będą zawsze dziesiątki chętnych. Ale szefowie zmienili swoje podejście, gdy Polska weszła do Unii i wielu dobrze wykształconych ludzi wyjechało np. do Wielkiej Brytanii. Recesja się skończyła, a rozpoczęła prawdziwa wojna już nie tylko o mózgi, talenty, kapitał intelektualny, lecz po prostu o ręce do pracy. Ta walka ma coraz bardziej charakter globalny.

Rafał Olszewski

prezes PKS Gdańsk Oliwa

Kiedyś korzystaliśmy z usług Instytutu Promocji Kadr, dziś znanego jako IPK. Obecnie mamy własnego specjalistę personalnego, który odpowiada m.in. za rekrutację. Pozyskuje on najlepszych na rynku fachowców według naszych wewnętrznych procedur, standardów i metod. Korzysta z testów psychologicznych, które przygotowują dla nas firmy zewnętrzne, m.in. łódzka FPL. Pomagają one ocenić kandydatów pod kątem ich inteligencji emocjonalnej czy takich cech, jak motywacja, zmienność i empatia. Wiadomo, że innych predyspozycji wymaga się od agenta sprzedaży, a innych od asystenta bądź księgowej. Mam wrażenie, że przyszłością agencji doradztwa personalnego będzie nie tylko pozyskiwanie pracowników, ale też dostarczanie pracodawcom profesjonalnych narzędzi do zarządzania zasobami ludzkimi.

Daniel Kortlan

dyrektor personalny LG Electronics

Jesteśmy bardzo dużą firmą. W naszej największej fabryce w Mławie zatrudniamy 3 tysiące osób i po kilkaset w zakładach kooperujących z nami. Ruchy kadrowe są więc duże i dotkliwe zarazem. Szczególnie teraz, gdy wielu fachowców wyjechało za granicę. Brakuje nam pracowników produkcji, ale też techników oraz inżynierów. Potrzebujemy specjalistów do działu prawnego, księgowości, kadr, szkoleń, administracji. Wymusza to stałą współpracę z wieloma firmami doradztwa personalnego. Szukają one dla nas odpowiednio wykwalifikowanych ludzi w całym kraju. Rekrutację i selekcję zlecamy przede wszystkim tym agencjom, które są znane, mają wyrobioną markę i cieszą się uznaniem na rynku. Zwykle są to duże firmy sieciowe. Zdarza się jednak, że korzystamy z usług małych firm, bo one najlepiej znają rynek pracy poza wielkimi ośrodkami i często mają specjalizacje niszowe, które interesują nas najbardziej.

Artur Waliszewski

country business manager Google Polska

Współpracujemy z firmami doradztwa personalnego wtedy, gdy nasze własne działania nie przynoszą pożądanego rezultatu. Są to na szczęście sytuacje rzadkie. Renoma naszej firmy sprawia, że zwykle wystarczy dać ogłoszenie na stronie internetowej, by zgłosili się odpowiedni kandydaci. Informacje o wakatach rozchodzą się też pocztą pantoflową. Poza tym przez cały czas otrzymujemy od chętnych do pracy podania, które nie są odpowiedzią na jakąś konkretną ofertę. Zdarza się jednak, że nie możemy znaleźć tej jedynej, najlepszej, odpowiedniej osoby. Wtedy zdajemy się na profesjonalistów. Usługi outsourcingowe w zakresie rekrutacji i selekcji będą zyskiwały na znaczeniu. Niemniej tym, co przyciąga ludzi do danej firmy, jest jej kultura organizacyjna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Współpraca jest konieczna