Współpraca kluczem do sukcesu

Ewa Michalska
opublikowano: 02-06-2016, 22:00

Wzmocnienie potencjału sektora kosmicznego w Polsce, czyli razem można więcej.

Klaster Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej to powiązanie kooperacyjne niezależnych przedsiębiorców, organizacji badawczych i instytucji otoczenia biznesu. Ich misją jest wzmocnienie potencjału sektora kosmicznego poprzez stworzenie platformy wymiany danych w ramach współpracy przedsiębiorstw krajowych i zagranicznych. Dzięki temu możliwe jest stworzenie warunków dla efektywnej współpracy między przedsiębiorstwami z branży technologii kosmicznych i satelitarnych.

— Wraz z nowym rozdaniem rządowym chcemy wspólnie tworzyć strategię dla sektora kosmicznego. Zależy nam na budowie w Polsce silnej polityki dla branży satelitarnej oraz kosmicznej. Organizacyjnie jesteśmy do tego bardzo dobrze przygotowani. Udało nam się zorganizować klaster, studium wykonalności, czy też Polską Platformę Inżynierii Kosmicznej — mówi wiceprezes dr Jacek Szczepaniak. Klaster ściśle współpracuje również z Thales Alenią Space oraz Airbus Defence & Space — dwoma wiodącymi ośrodkami technologii kosmicznej w Europie, specjalizującymi się w dziedzinie cywilnych i wojskowych technologii satelitarnych.

— Dzięki tej współpracy uzyskujemy dużą wiedzę merytoryczną. Udział Thalesa oraz Airbusa w Klastrze to dla nas możliwość korzystania z ich bogatego doświadczenia oraz pozyskania go przy nowych realizacjach — opowiada wiceprezes. Rynek kosmiczny w Polsce to nowość, dlatego wykorzystywanie doświadczeń spółek zagranicznych i współpraca z nimi jest nieunikniona. Dzięki tej współpracy klaster może wspierać innowacyjne działania poprzez inicjowanie i koordynowanie wspólnych projektów badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych. Klaster powstał w 2014 r. Skupia 50 podmiotów, w tym przedsiębiorstwa, uczelnie wyższe oraz instytuty naukowe działające w sektorze kosmicznym i satelitarnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Michalska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu