Wstrzymano handel akcjami Evergrande

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 03-01-2022, 06:36

Handel akcjami koncernu China Evergrande Group został wstrzymany podczas poniedziałkowych notowań w giełdzie w Hongkongu. Decyzja uzasadniona została jedynie spodziewanym ujawnieniem „informacji poufnych”, informuje Reuters.

fot. Qilai Shen/Bloomberg

Chiński koncern, jest najmocniej zadłużonym deweloperem nieruchomości na świecie. Jego zobowiązania sięgają ponad 300 mld USD, co stanowi problem nie tylko dla sektora, ale i całej chińskiej gospodarki gdyż kwota ta odpowiada 2 proc. PKB Państwa Środka. Jak się szacuje, blisko 20 mld USD stanowią obligacje sprzedane na różnych międzynarodowych rynkach, które firmy ratingowe uznały za niewypłacalne.

W miniony weekend lokalne media donosiły, że 30 grudnia rząd miasta na chińskiej wyspie wypoczynkowej Hainan nakazał Evergrande zburzyć 39 budynków mieszkalnych w ciągu 10 dni z powodu złamania przepisów budowlanych. Chodzi o budynki o powierzchni 435 tys. m2.

W 2021 r. akcje Evergrande odnotowały 89 proc. spadek zamykając się w piątek na poziomie 1,59 HKD na parkiecie w Hongkongu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane