Wszechobecny styl wodzowski

opublikowano: 04-03-2013, 00:00

Wiosna naprawdę już blisko, bo klasa polityczna ze swoją nerwową aktywnością zaczyna przypominać poruszone kijem mrowisko.

Skoro coś dzieje się „u nich”, to „u nas” też musi, bo nie można zostać na medialnych peryferiach… Co ciekawe, do takich zachowań nie ma obiektywnych powodów. W tym tygodniu czeka nas teoretycznie ważne wydarzenie, jakim będzie głosowanie Sejmu nad wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności dla rządu. Ale poza autorami z PiS nikt nie traktuje go poważnie, albowiem w ustroju parlamentarno-gabinetowym sama idea tzw. rządu technicznego to czysta abstrakcja.

Natomiast do wyborów do Parlamentu Europejskiego jeszcze ponad rok, ale już stają się one zastępczym przebojem sezonu. Weekend przyniósł potwierdzenie, że po lewej stronie wystartują dwie listy wydzierające sobie elektorat. Z punktu widzenia ordynacji to absurd, ponieważ osłabia zsumowany wynik. Skonfliktowani wodzowie, Leszek Miller i Janusz Palikot, powinni zacisnąć zęby i, nawet nie patrząc sobie w oczy, podpisać czysto taktyczne porozumienie o skonstruowaniu list na zasadzie suwaka — jeden kandydat nasz, drugi wasz. Pozostałoby tylko dogadanie się w kwestii tzw. jedynek. Notabene, identycznie powinni postąpić wodzowie prawej strony, Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro, ale także nie ma na to szans.

Secesje automatycznie zwiększają liczbę mandatów przypadających partom niedzielącym się. Relatywnie zyskuje miłościwie panująca Platforma Obywatelska, trzymana twardą ręką przez Donalda Tuska. Zgodnie z zasadą „partia to ja” jej wódz dokonuje postępującej prywatyzacji PO, przynajmniej w obszarze decyzyjności. W poniedziałek ma rozstrzygnąć problem niepokornego ministra Jarosława Gowina, ale co zrobi — statutowe ciała partii nie mają zielonego pojęcia…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane