"Wszyscy wiedzieli"

MD
opublikowano: 08-04-2011, 11:27

Bernard Madoff, odsiadują wyrok 150 lat więzienia za stworzenie największej w historii piramidy finansowej, oskarża o  współudział banki, regulatorów i niektórych swoich współpracowników.

Były finansista nie przedstawia konkretnych dowodów. Przyznaje jedynie, że okłamywał inwestorów i członków rodziny przez co najmniej 16 lat zanim przyznał się władzom w 2008 roku do prowadzenia piramidy. Przekonuje jednak, że banki, m.in. obsługujący jego firmę JP Morgan Chase, dysponowały dostateczną wiedzą aby zauważyć podejrzane działania.
 
- Nie jestem bankierem, ale wiem, że 100 mld USD wpływające i wypływające z bankowego konta jest czymś, co powinno kogoś zaalarmować. JP Morgan miał wszystkie raporty finansowe. W banku byli wysocy rangą ludzie, którzy wiedzieli co się dzieje – powiedział  Madoff  w wywiadzie udzielonym The Financial Times.

Irving Picard, likwidator Bernard L Madoff Investment Securities, pozwał już JP Morgan Chase. Domaga się 6,4 mld USD odszkodowania. Bank zaprzecza oskarżeniom. Madoff przewiduje, że problemy mogą mieć także dwa inne współpracujące z nim banki, HSBC i UBS, również pozwanie przez Pickarda.

Madoff twierdzi, że o wszystkim wiedzieli także czterej jego najwcześniejsi klienci: Jeffry Picower, Stanley Chais, Norman Levy i Carl Shapiro, którzy pomagali mu przyciągać nowych klientów pod koniec lat 80., kiedy pojawiły się problemy z wyjściem z niektórych pozycji na rynku.

- Nic, co powiedziałem, nie powinno być traktowane jak wymówka. Biorę pełną odpowiedzialność za to, co zrobiłem – powiedział Madoff.

MD, cnbc.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane