Wszyscy znowu przestraszyli się inflacji?

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 11-05-2021, 12:39

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się 2.5% przeceną technologicznego Nasdaqa, a notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy dalej dziś osuwają się na południe.

fot. Bloomberg

S&P 500 spada poniżej 4150 pkt., a niemiecki Dax na początku europejskich godzin handlu osuwa się w kierunku 15000 pkt. Za tak znaczącym pogorszeniem nastojów ponownie stoją obawy dotyczące narastania nadmiernej presji inflacyjnej, na którą Fed miałby reagować. Przypomnijmy, że wobec publikowanych jutro danych o inflacji w USA rynek spodziewa się silnego przyspieszenia wskaźnika CPI do 3.6% r/r z 2.6% r/r odnotowanych w marcu. Taki odczyt jest możliwy na skutek niskiej ubiegłorocznej bazy, kiedy pandemia przełożyła się na spadek inflacji. Dane te są jednak szeroko oczekiwane nie tylko przez rynek, ale i amerykańską Rezerwę Federalną. Przedstawiciele Fed już niejednokrotnie komunikowali przyzwolenie na czasowe przekroczenie celu inflacyjnego i wolę skupienia się na odbudowie miejsc pracy wygasłych na skutek pandemii. Z tego względu wydaje się, że bardzo widoczne na rynku obawy o potencjalną reakcję Fed są przesadzone. Przed miesiącem mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją, kiedy to rynek obawiał się wyższej inflacji. W marcu dane dotyczące dynamiki cen przebiły oczekiwania rynkowe, ale mimo to zachowawcze komunikaty płynące ze strony amerykańskich bankierów centralnych uspokoiły inwestorów. Podobnie może być i tym razem. Dziś po południu zaplanowany jest cały szereg wystąpień przedstawicieli Fed i po ostatnich słabszych danych z rynku pracy zapewne stronić oni będą od jastrzębiej retoryki. W takim scenariuszu jest szansa na poprawę nastrojów. Przed jutrzejszą publikacją danych o inflacji może jednak panować na rynkach nerwowość.

Jak na skalę spadków głównych indeksów dolar pozostaje słaby, a kurs EURUSD rusza w kierunku 1.22. Utrzymanie gołębiego przekazu ze strony Fed powinno sprzyjać wyrysowaniu nowych ekstremów w przypadku głównej pary walutowej. Wspólnej walucie może pomóc też majowy odczyt indeksu Zew dla niemieckiej gospodarki, który okazał się wyższy od prognoz i wzrósł do 84.4 pkt. z 70.7 pkt. przed miesiącem, wskazując na postępującą odbudowę gospodarczą. Na rynku surowcowym ropa na skutek wzrostu awersji do ryzyka i otwarciu rurociągu w USA po ataku hakerskim nieco się cofa. Złoto czeka na jutrzejsze dane o inflacji w USA.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane