Wszystkie akcje w jednym miejscu

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 20-04-2004, 00:00

Coraz częściej spółki notowane na CeTO wiążą swoją przyszłość z... GPW. Może by je przenieść hurtem?

Na warszawskiej giełdzie notowanych jest obecnie ponad 200 spółek. Poza nią inwestorzy mogą jeszcze handlować walorami 21 firm na rynku pozagiełdowym, czyli CeTO. Niewykluczone jednak, że za jakiś czas wszystkie te papiery będą dostępne dla inwestorów w jednym miejscu.

Specjalizacja popłaca

— To rozsądny model, aby akcje wszystkich firm były notowane na giełdzie. CeTO natomiast skupiłoby się na hurtowym obrocie papierami dłużnymi. I kiedyś pewnie tak będzie — mówi Wojciech Zieliński, wiceprezes CeTO.

Jego zdaniem, taka specjalizacja pozwoliłaby na lepszą obsługę poszczególnych elementów rynku kapitałowego. Ale na razie nie ma jeszcze konkretnej decyzji w tej sprawie.

— To nie jest takie proste. Nie można zmuszać emitentów do takiego kroku — tłumaczy Wojciech Zieliński.

Być może jednak wśród spółek z CeTO zostanie przeprowadzone swego rodzaju referendum w sprawie przeprowadzki. Większość powinna przyjąć taką inicjatywę z aprobatą. Niektóre już teraz o to się starają.

SM Media, spółka telekomunikacyjna, jest właśnie w trakcie emisji nowych akcji, która ma stać się dla niej trampoliną do skoku na giełdowy parkiet. Informatyczny Techmex zapowiada, że po uzdrowieniu finansów kontrolowanego przez siebie Karen Notebook (największy w kraju sprzedawca komputerów przenośnych) również postara się przenieść tę firmę na GPW. Podobnie fundusz Enterprise Investors chce zrobić ze Sfinksem (sieć restauracji), a Agencja Rozwoju Przemysłu z Rafametem (produkcja obrabiarek).

Większa płynność

Przeprowadzka na giełdę teoretycznie oznacza dla spółek możliwość pozyskania nowych inwestorów i poprawę płynności handlu, a co za tym idzie — wyższą wycenę akcji. Teoria nie zawsze jednak potwierdza się w praktyce. Kilka lat temu na GPW przeniosło się pięciu emitentów: Simple, Elkop, Macrosoft, ZPUE oraz Fasing. I tylko dwóch ostatnich jest teraz wyżej wycenianych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wszystkie akcje w jednym miejscu