Wszystkie oczy zwrócone w kierunku Fed

Łukasz Stefanik
opublikowano: 01-02-2023, 10:42
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kluczowym wydarzeniem tego tygodnia jest decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych. Komunikat zostanie opublikowany już dziś o godzinie 20:00, a konferencja prasowa Jerome Powella rozpocznie się 30 minut później. Dlatego dzisiejszy komunikat Fed jest tak istotny? O ile sama decyzja o podwyżce o 25 punktów bazowych może być już w uwzględniona w cenach, tak kluczowe dla dalszego kierunku na dolarze i indeksach giełdowych jest to, kiedy zakończy się proces zacieśniania i na jakim poziomie. Rynek oczekuje, że w dzisiejszym komunikacie przekazane zostaną informacje dotyczące tzw. pivotu, czyli zwrotu w polityce Fed. Niewykluczone, że Jerome Powell zasugeruje pauzę w podwyżkach, podobnie jak w ubiegłym tygodniu zrobił to prezes Banku Kanady. Powinno to wtedy doprowadzić do osłabienia dolara i wzrostów na rynku akcji. Z drugiej strony, jastrzębi komunikat powinien przynieść odwrotną reakcję. Zapowiedź dalszych podwyżek, bądź brak jakichkolwiek przesłanek sugerujących łagodzenie polityki monetarnej, mogłoby doprowadzić do cofnięcia na rynku akcji i umocnienia dolara.

Bank Rezerw Federalnych (Fed), FOMC, Rezerwa Federalna
Bank Rezerw Federalnych (Fed), FOMC, Rezerwa Federalna
ARC

Patrząc na notowania głównej pary walutowej, kurs odbił się wczoraj od okrągłego poziomu 1,0800, co zgodnie z klasycznymi założeniami analizy technicznej wskazuje na możliwość kontynuacji trendu wzrostowego. Niemniej od 20 stycznia kurs EURUSD pozostaje w konsolidacji nieprzekraczającej 100 pipsów, dlatego dzisiejsza decyzja Fed może być katalizatorem i doprowadzić do opuszczenia konsolidacji. Patrząc typowo techniczne na wykres, wsparciem pozostaje strefa 1,0800 -1,0780, z kolei opór wypada przy 1,0920. Oprócz Fedu, dziś w kalendarzu znajdziemy raport ADP (14:15), a także indeksy PMI i ISM dla sektora przemysłowego (15:45 i 16:00). Słabsze od oczekiwań odczyty mogą zostać odebrane przez pozytywnie (zakończenie cyklu podwyżek), a to w związku z tym, że rynek doszukuje się przesłanek za gołębim przekazem Rezerwy Federalnej.

Oprócz podwyższonej zmienności na dolarze i indeksach giełdowych, większe ruchy powinny mieć miejsce także na metalach szlachetnych. Notowania złota rozpoczęły wczorajszą sesję od spadków, jednak kurs odbił się dynamicznie w pobliżu wsparcia przy 1900$, przez co można uznać, że notowania tego kruszcu pozostają od połowy stycznia w konsolidacji sięgającej około 40$. Dzisiejsza wieczorna decyzja Fed może okazać się pretekstem do opuszczenia ruchu bocznego.

Jeśli chodzi natomiast o polskiego złotego, ten zachowuje się stabilnie przed dzisiejszą decyzją Fed. Po godzinie 10:00 PLN jest notowany płasko względem głównych walut. W momencie przygotowywania tego komentarza frank i dolar umacniają się nieco ponad 0,1% do złotego, podczas gdy funt zyskuje 0,05%, a euro traci 0,05%. Aktualnie za dolara trzeba zapłacić 4,3277 zł, za euro 4,71 zł, za franka 4,7215 zł, a za funta 5,3320 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane